Lista najbardziej (i najmniej) uzależniających produktów spożywczych.

Ale uwaga... zanim sięgniesz po te kilka pierwszych frytek, pamiętaj - możesz nie być w stanie przestać ; ) Grupa naukowców z Uniwersytetu w Michigan i Uniwersytetu Kolumbia w Centrum Badań nad Otyłością potwierdziła, że pewne produkty spożywcze mają wiele wspólnego z narkotykami i mogą być tak samo uzależniające. Podczas badań naukowcy poprosili 120 studentów i 400 osób dorosłych o wybranie z listy 35 produktów tych, przed których spożywaniem nie mogą się oprzeć i o których najcześciej myślą jako o tych "szczególnie smacznych". Badania zostały następnie zinterpretowane przy użyciu Skali Uzależnienia od Jedzenia Yale, która została skonstruowana na podstawie wcześniejszych badań i jest wiarygodnym narzędziem badawczym. 

 

To co odkryli (i raczej nic w tym zaskakującego) jest to, że przetworzone produkty dominowały w pierwszej dziesiątce najbardziej uzależniających produktów. Nic więc dziwnego, że kiedy sięgniesz po tę pierwszą frytkę, to ciężko Ci przestać. Obecne badania pokazują, że przetworzone jedzenie może być specjalnie produkowane w taki sposób aby przynosiło szczególnie przyjemne doznania. Dodatek rafinowanych cukrów i tłuszczów w odpowiednich proporcjach, takich jak biała mąka i syrop kukurydziany sprawia, że produkty te wydają się nam szczególnie smaczne i ciężko jest nam poprzestać na jednym (czy kiedykolwiek nie mogłeś przestać sięgać po sałatę?) W podobny sposób (ale, oczywiście, przy użyciu specjalnych składników chemicznych) produkowane są narkotyki - po to, aby zwiększyć ich potencjał uzależniający. No i oczywiście, na samym dole listy są pełnowartościowe, nieprzetworzone produkty które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i dostarczają nam aktualnych składników odżywczych. Czy ktoś kiedykolwiek marzył o zwykłym ogórku?

 

Najbardziej uzależniające produkty to:

 

1. Pizza
2. Czekolada
3. Chipsy
4. Ciasteczka
5. Lody
6. Frytki
7. Hamburger
8. Napoje słodzone
9. Ciasta
10. Ser

 

Natomiast do najmniej uzależniających produktów należą:

 

35. Ogórki
34. Marchewka
33. Fasola
32. Jabłko
31. Brązowy ryż
30. Brokuły
29. Banany
28. Łosoś
27. Kukurydza bez masła i soli
26. Truskawki
25. Batony Muesli

 

Smacznego! ; ) 

 

Julia

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved