Jaki wrócić na dobre tory, kiedy życie staje nam na drodze? ; )

Wszyscy mamy dobre intencje jeśli chodzi o perfekcyjną dietę, systematyczne treningi i znalezienie czasu aby wsłuchać się w siebie i to, czego potrzebujemy. Jednak po jakimś czasie całe to próbowanie staje się przytłaczające i każdemu (naprawdę każdemu!) zdarza się porzucić zdrowe nawyki co niehybnie prowadzi do katastrofy (wagowo-zdrowotnej). Ważne jest aby pamiętać o tym ,że o ile naszą pierwszą myślą jest – „Nabroiłam, więc mogę już wyrzucić do kosza cały dzień” to mamy moc zmuszenia się do powrotu na dobre tory już przy następnej decyzji ; ).

W teorii brzmi to trochę łatwiej niż w praktyce –  ale następnym razem kiedy zjesz całą paczkę ciastek zamiast wcześniej zaplanowanych zdrowych, trzech posiłków obiecaj sobie, że następny posiłek będzie już lepszy wyborem. I nawet jeśli to może wydawać się wyzwaniem,  to tak ja wszystko, wprowadzenie zdrowego stylu życia jest łatwiejsze, jeśli dasz sobie czas i prawo do popełniania błędów. 

 

1. Śmiej się z tego, co się stało.

 

Nie jest to łatwe ale jak już się stało to się stało, i zamiast winić się, i rozpamiętywać w nieskończoność, to śmiej się z tego.  To najmniejszy krok ze wszystkich ale może zapoczątkować wielką zmianę – przestań się stresować, zapomnij, skup się na nowo i znajdź radość w codziennym życiu ; ).

 

2. Dodaj coś.  

 

To myśl o zabraniu czegoś z codziennej rutyny – kieliszka wina wieczorem lub ulubionej kawy z bitą śmietaną rano sprawia, że znika cała radość ze zmiany na lepsze. Zacznij powoli i dodaj zdrowie tam, gdzie to możliwe – ciesz się kieliszkiem wina ale raz na tydzień i zawsze ze szklanką wody. Nie biegnij i nie kupuj od razu karnetu na codzienne wyjścia na siłownię – przestań używać windy i kup rower. Nie musisz robić od razu wielkich, drastycznych zmian - te tylko sprawią, że poczujesz się, że zabierasz sobie całą radość z życia. 

 

3. Ciesz się życiem.

 

Zdarza się, że wypadamy z dobrych torów ponieważ życie staje nam na drodze – spotkania, imprezy, wypady na kawę, dawno niewidziana przyjeciółka.  Czasem dobrze jest dać sobie chwilę przerwy i cieszyć się życiem. Każdy potrzebuje odpoczynku – daj sobie na niego szansę, ciesz się a potem idź do przodu ; )

 

4. Bądź samolubny.

 

Kiedy tylko możesz, stawiaj siebie i swoje zdrowie na pierwszym miejscu. Może na początku będziesz się czuł nieco dziwnie, ale im dłużej będziesz to robił, tym szybciej zauważysz, ile wysyłasz pozytywnych fal w przestrzeń – im jesteś zdrowszy, tym szczęśliwszy a to ma niewątpliwie ogromny wpływ na wszystkich dookoła Ciebie. A jeśli nie chcesz czegoś jeść, bo czujesz, że to nie dła Ciebie – nie jedz – odmowa jest okay!

 

5. Chodź więcej – i wszędzie.

 

Najmniejszy krok jaki możesz zrobić może mieć największy wpływ na Twoje zdrowie. Chodź podczas konferencji telefonicznych, przejdź się po korytarzu kiedy wysyłasz maile z telefonu. Chodź kiedy przygotowujesz się do egzaminu lub kiedy musisz zaplanować kolejne spotkanie.

 

6. Staraj się bawić, kiedy tylko możesz.

 

Dołącz do zespołu gry w siatkówkę albo zorganizuj jeden ze swoimi znajomymi ; ) Baw się z dziećmi na placu zabaw i biegaj razem z psem.

 

7. Stawiaj sobie wyzwania, aby życie nie było takie łatwe.

 

Generalnie rzeczy dookoła są zaprojektowane, aby ułatwiać nam życie – piloty do telewizorów, zakupy, które można zamówić, łazienki na  każdym piętrze biurowca i windy – a wszystkie te opcje są po to, abyśmy się za bardzo nie zmęczyli. Pójdź na zakupy na piechotę albo udawaj, że najbliższa łazienka jest nieczynna – im bardziej utrudnisz sobie życie, tym więcej zrobisz kroków podczas dnia ; ).

 

8. Wybieraj małe rzeczy (moja ulubiona zasada).

 

Marzysz o tych kilku frytkach z ulubionego fast-foodu? Okay. Zamów małe i nie zjedz wszystkich. Lody ze znajomymi? Weź najmniejsze. Zaprogramuj się na najmniejsze wybory. Może wydaje się to kompetnie nie mieć sensu ale myślenie "skoro już jem, to zjem ile mogę" jest bardzo zgubne. Wybieranie niewielkich rzeczy utrzyma Cię z dala od wpadnięcia na nowo w zły nawyk zjadania wszystkiego i pozwoli Ci nie czuć się pozbawionym przyjemności - bez czucia się jak żarłok.  ; )

 

9. Spraw, aby zdrowe wybory były łatwą opcją.

 

Znajdź cztery lub pięć  łatwych do zrobienia, zdrowych posiłków i zakupy planuj tak, aby składniki na ich przygotowanie mieć zawsze pod ręką. Tym sposobem nie ma opcji, abyś sięgnął po niezdrową alternatywę - po co, skoro możesz wybrać lepiej? 

 

10. Znajdź czas na relaks.

 

Wszyscy robimy z igły widły i wszystkim nam się wydaje, że nasze problemy są zawsze o wiele większe i ważniejsze niż innych. Myślimy – Nam jest ciężej. Nie mamy czasu. Jesteśmy zmęczeni. Dlaczego to jest takie trudne?! Dlaczego muszę się tym tak stresować? Weź krok do tyłu i naucz się praktykować wdzięczność za wszystko, co masz – i zrelaksuj się! Częścią zdrowego stylu życia jest ograniczenie stresu, więc po co dodatkowo stresować się tym, że musisz jeść i żyć zdrowo? 

 

Uściski, 

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved