Jak łączyć produkty, aby najlepiej wykorzystać zawarte w nich składniki odżywcze?

Jasne, wszyscy wiemy, że dodanie góry kolorowych warzyw i owoców do naszych talerzy znacznie zwiększa wartość odżywczą naszych posiłków (te wszystkie witaminy i minerały!) – ale zamiast skupiać się tylko na DODAWANIU warto też pomyśleć o wchłanianiu – po co jeść na marne?

 

Umiejętność organizmu do wchłaniania składników odżywczych z jedzenia jest tak samo ważna, jak zawartość tychże składników w tym, co jemy. Jeśli nie jesteśmy w stanie ich wchłonąć, to tak jakbyśmy nigdy ich nie jedli więc tak jak już mówiłam – po co się wysilać?

 

Jednym ze sposobów zwiększenia wchłanialności składników odżywczych z jedzenia jest utrzymywanie synergicznego związku między danymi produktami kiedy szykujemy czy planujemy posiłki. Synergia między składnikami następuje wtedy, kiedy kombinacja dwóch oddzielnych składników wzmacnia ogólny zdrowotny potencjał jedzenia ; ). Poniżej cztery łatwe pomysły na to, jak zwiększyć wchłanialność składników odżywczych w diecie:

 

1. Witamina C i żelazo (bardzo przydatne dla wegetarian!)

 

Żelazo jest zawarte tak samo w produktach zwierzęcych  jak i roślinnych. Żelazo pochodzące z roślin nie jest jednak dostępne dla człowieka – oznacza to, że nie przyswajamy go i nie korzystamy z niego tak efektywnie jak z żelaza, które znajduje się w owocach morza albo stekach.  Ale jest na to rada – witamina C może wspomóc absorpcję żelaza roślinnego.  Więc aby jak najlepiej wykorzystać to, co zawarte w zielonych liściach, zbożach czy roślinach strączkowych najlepiej połączyć te produkty z czymś bogatym w witaminę C.  Czyli na przykład:

 

  • Gorąca owsianka (żelazo) z truskawkami (witamina c)
  • Sałatka ze szpinaku (żelazo) z cytrusowym sosem vinaigrette (witamina c)

 

2. Tłuszcze i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A,D,E,K)

 

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak A,D,E,K są najlepiej przyswajane w obecności tłuszczu (jak sama nazwa wskazuje!) Źródła zdrowych tłuszczów to tłoczone na zimno oliwy z oliwek, awokado, oleje ze słoneczników, orzechów włoskich i nasion a wszystkie pomogą przyswoich te potrzebne witaminy. Jak łączyć?

 

  • Sałatka z jarmużu (z witaminą K) z kremowym sosem z awokado
  • Oliwa z oliwek z upieczonym w piekarniku słodkim ziemniakiem (mniam! Pełny karotenoidów i witaminy A)

 

3. Czarny pieprz i kurkuma

 

Czarny pieprz zwiększa i wchłanialność i pozytywne działanie kurkuminy, jednego z najważniejszych przeciwzapalnych składników przyprawy (lub korzenia) kurkumy. Kurkumina ma potężnie działanie przeciwzapalne a badania wskazują, że pomaga zwalczyć szereg zapalnych chorób w organizmie, takich jak zapalenie stawów,  choroby układu sercowo-naczyniowego i chorobę Alzheimera.  Aby zmaksymalizować korzyści płynące z tego potężnego duetu, spróbuj przygotować:

 

  • Kalafior i ziemniaki z indyjskimi przyprawami 
  • Łososia pieczony z kurkumą, czarnym pieprzem i pieprzem cayenne

 

4. Sulforany i selen

 

Sulforany to związki silnie przeciwutleniające, które zawierają siarkę i działają synergistycznie z selenem. Selen można znaleźć w wielu produktach, między innymi w orzechach brazylijskich, drobiu, jajach i grzybach, również posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Kiedy połączone, składniki te tworzą antyoksydacyjny koktajl wybuchowy a ich moc znacząco wzrasta. ; ) Jeśli chcesz spróbować, możesz spróbuj:

 

  • Kurczak pieczony podany z pieczoną brukselką

 

Pozdrawiam!

 

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved