7 fitnesowych mitów, w które absolutnie nie powinniście wierzyć.

Jeszcze kilka lat temu znalezienie informacji na temat fitnessu nie było takie łatwe – głównie książki i magazyny. Cóż, dzisiaj to zupełnie inna historia – są blogi, instagramy, portale, aplikacje i wszystko co chcecie – jest więcej informacji niż potrzebujemy. I koniec końców obraca się to przeciwko nam - dostajemy nadmiar informacji a obrzucani milionem porad fitnesowych nie wiemy już co jest prawdą a co nie. Nieprawdziwe informacje mogą sprawić, że nie będziesz w stanie osiągnąć swoje celu - jeśli chcesz osiągnąć sukces, trzymaj się tego, co ma znaczenie i olej kłamstwa.  

 

Poniżej siedem fitnesowych porad, które powinniście ignorować ; D

 

1.”Najlepiej ćwiczyć… ”

 

Jestem pewna, że słyszeliście to już wcześniej „Spalisz więcej kalorii, jeśli będziesz trenować rano” albo „najlepiej trenować wieczorem albo późnym popołudnie, bo jest to zależne od hormonów, bla, bla, bla” Nie ma sensu się tym kierować, ponieważ na dzień dzisiejszy nie ma wystarczającej ilości badania aby potwierdzić którąkolwiek z tych teorii. Póki co naukowcy sugerują, że najlepszym czasem na trening jest ten czas, który pasuje do swojego rozkładu dnia i w którym jesteś stanie systematycznie ćwiczyć.

 

Zamiast: Planuj swoje treningi według swojego plan i wypracuj czas, który jest najwygodniejszy dla Ciebie – może to być nawet w środku nocy. Ważne, żebyś się go trzymał.

 

2. "Jeśli Cię nie boli, to prawdopodobnie nie robisz tego dobrze”

 

Stwierdzenie  „No pain, no gain” jest teraz bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety, ta rada prowadzi do tego, że osoby z urazami i  czasem niewyobrażalnym bólem nadal decydują się trenować zamiast szukać pomocy lekarskiej.

 

Zamiast: Nie ma nic złego w stawaniu sobie wysokiej poprzeczki ale musisz słuchać swojego ciała. Naucz się rozróżniać między bólem mięśni a urazami i natychmiast przestań trenować jeśli dopadnie Cię nagły ból, który się wcześniej nie pojawiał.

 

3. "Ćwiczenia na brzuch pozwolą Ci się pozbyć zbędnej opony”

 

Brzuszki, planki, unoszenie nóg – wszystkie ćwiczenia na brzuch są fantastyczne jeśli chodzi o wypracowywanie siły mięśni tułowia i budowanie mięśni brzucha ale nie ma szans aby uporały się ze zbędną tkankę tłuszczową. Możesz mieć swój sześciopak jeśli regularnie trenujesz ale i tak może być przykryty warstwą tłuszczu.

 

Zamiast: Nie istnieje trening, który pozwoli na spalenie tłuszczu z danego miejsca na ciele. Zmniejszenie zawartości tłuszczu w ciele jest jedyną opcją na pozbycie się tłuszczu na brzuchu. Trening siłowy całego ciała i cardio – to pozwoli Ci się pozbyć tłuszczu z brzucha.

 

4. "Podnoszenie ciężarów jest lepsze niż trening z użyciem wagi własnego ciała”

 

Albo HIIT jest lepszy niż tradycyjne cardio. Nauczyliśmy się wierzyć, że pewne rodzaje aktywności fizycznej są lepsze niż inne. A to nieprawda. Obciążenie to obciążenie i nieważne skąd pochodzi – z ciężaru zewnętrznego czy z wagi Twojego własnego ciała.

 

Zamiast: Wszystkie metody treningowe są efektywne tak długo, jak wykonujesz je systematycznie. I dopóki nie jesteś atletą, który potrzebuje specjalnego treningu aby wypracować bardzo wysoki wynik to możesz trenować tak, jak chcesz. Ludzie gubią tkankę tłuszczową każdego dnia przy pomocy różnych metod treningowych – znajdź tą, która Ci odpowiada i trzymaj się jej.

 

5. "Trening siłowy sprawia, że kobiety są napakowane”

 

100% nieprawda i już o tym pisałam „Napakowanie” wymaga testosteronu i nadwyżki kalorii – kobiety mają zazwyczaj niski poziom testosteronu a jeśli jesteś na diecie, to trudno też o kaloryczną nadwyżkę.

 

Zamiast: Kobiety powinny wykonywać trening siłowy. Pozwala to na zwiększenie masy mięśniowej co w rezultacie przyspiesza metabolizm i powoduje szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo, trening siłowy pomaga rozwijać zdrowe, silne kości, mięśnie, stawy i więzadła – wszystko to zmniejsza ryzyko urazów.

 

6. "Im więcej tym lepiej”

 

Jest w tym trochę prawdy ale większość osób zwyczajnie  przegina i się przetrenowuje. Zbyt długie treningi nie przyniosą Ci żadnej korzyści. A przetrenowanie powoduje wyczerpanie i znacznie podnosi poziom kortyzolu – hormonu stresu, który powoduje prowadzi do zapaleń w organizmie.

 

Zamiast: Trenuj z umiarem. Celuj w treningi nie dłuższe niż godzinę dziennie i nie więcej niż 5 razy w tygodniu.

 

7. "Nie jedz węglowodanów”

 

Wiele diet sugeruje aby zupełnie wyeliminować węglowodany z diety – ale nawet jeśli niektóre węglowodany są niezdrowe, to całkowite pozbycie się ich z diety naprawdę nie przyniesie Ci niczego dobrego.

 

Zamiast: Potrzebujemy węglowodanów aby umożliwić zdrowe spalanie tłuszczu. Unikaj niezdrowych węglowodanów (fast food, sztucznego dodawanego cukru i tak dalej)

 

O ironio, ten post to też post z radami  ; ) a raczej z radami co robić zamiast powielać mity fitnesowe. Staraj się skupić na generalnych zasadach a na pewno osiągniesz swoje cele – nie świruj z radykalnymi treningami i ćwiczeniami – planuj zdrowy styl życia i równowagę, którą możesz utrzymać przez resztę swojego życia. 

 

Uściski,

 

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved