3 najpopularniejsze mity na temat białka roślinnego.

Czemu wszystkim się wydaje, że w diecie opartej na produktach roślinnych nie ma białka? - Nie mam pojęcia. A to zwyczajnie nie jest prawda. Jest wielu atletów, którzy osiągają naprawdę wspaniałe wyniki i budują mięśnie na diecie roślinnej. I nieważne, czy Twoim celem jest zbudować tkankę mięśniową, masę i siłę, spalić trochę tłuszczu czy po prostu poprawić swoje zdrowie, białka roślinne będą odgrywały w tym procesie  ogromną rolę. Poniżej trzy kwestie, które omawian do znudzenia i o tym, że wcale tak nie jest. 

 

Mit nr 1. Nie jesteś w stanie dostarczyć sobie wystarczającej ilości białka na diecie roślinnej.

 

Uwaga! To zwyczajnie NIE JEST PRAWDA. Jesteś, a dodatkowo ma to sporo zalet zdrowotnych. Na przykład.

 

1. Białka roślinne mają niski poziom nasyconych kwasów tłuszczowych.

 

Wysoki poziom nasyconych kwasów tłuszczowych podnosi poziom cholesterolu i prowadzi do zatykania się tętnic. Jeśli Twoja dieta jest bogata w nasycone kwasy tłuszczowe (które są najczęściej obecne w mięsie, nabiale i jajkach) to jest większe prawdopodobieństwo, że dopadną Cię choroby serca. Nienasycone kwasy tłuszczowe, które można znaleźć w orzechach i nasionach, są świetną alternatywą, aby utrzymać Twoje serce a najlepszej formie.

 

2. Nie zawierają hormonów wzrostu i antybiotyków, które są obecne w produktach zwierzęcych.

 

Przykra prawda jest taka, że do nowoczesnej produkcji mięsa używa się hormonów wzrostu i antybiotyków. To zawsze będzie powodem do dyskusji i chociaż można znaleźć mięso pozbawione niekorzystnych substancji, to białka roślinne są najlepszą opcją, żeby uniknąć całego zamieszania.

 

3. Są zasadotwórcze

 

Dobrym wyznacznikiem tego, czy jedzenie jest zasadowe jest obecność chlorofilu – im bardziej zielony kolor, tym lepiej. Typowa dieta europejska jest oparta na produktach kwasotwórczych – mięsie, chlebie, słodyczach… co nie pomaga w utrzymaniu naturalnego, zasadowego PH ciała. Dodawanie produktów zasadotwórczych w formie diety roślinne może pomóc zwalczyć infekcję, zmniejszyć poziom stresu i chronić kości.

 

4. Łatwe do przetrawienia.

 

Pełnowartościowe, roślinne produkty, szczególnie te surowe i nieprzetworzone, są łatwe do przetrawienia. Zawierają sporo błonnika, który jest niezbędny podczas odpowiednego trawienia – a mniej czasu spędzonego na trawieniu to więcej energii, żeby przeżyć dzień ; ).

 

 

5. Znacznie lepsze dla środowiska.

 

Mam nadzieję, że każdy ma chociaż w intencjach dbanie o środowisko… a to co jemy ma na nie wpływ bardziej niż to, czym się poruszamy. Do produkcji mięsa i produktów odzwierzęcych używa się znacznie większej ilości wody i energii - dlatego zmiana na produkty roślinne jest mniej szkodliwa i ma ogromny wpływ na stan środowiska. 

 

 

 

Mit numer 2: Białka roślinne są niekompletne.

 

Jak już uda mi się komuś przedstawić zalety białek roślinnych to i tak zazwyczaj słyszę „tak czy owak, są nadal niekompletne”.

 

Kompletne białko to takie, które zawiera wszystkie możliwe aminokwasy, których ciało nie jest sobie w stanie wyprodukować. I tyle. I podczas kiedy niezbędne aminokwasy są tym, czym są – czyli niezbędnymi składnikami – to ciało jest w stanie również łączyć pokarmy w celu otrzymania wszystkich tych aminikwasów, które potrzebuje.  Więc kiedy wybierasz różnego rodzaju fasole, warzywa czy produkty zbożowe nie musisz się aż tak bardzo martwić tym, które są kompletne a które nie, ponieważ I TAK możesz je łączyć. Ale w razie czego, poniżej są 3 przykłady kompletnych białek roślinnych.

 

 

1. Nasiona konopi

 

Są  nie tylko pełne pełnowartościowego białka, ale również bogate w kwasy omega 3. Dodanie nasion konopi to sałatek i smoothies to świetne pomysł aby zwiększyć spożycie białka w diecie.

 

 

2. Quinoa

 

Chociaż wydaje się, że quinoa to ziarno, to tak naprawdę nasiona. Ta bezglutenowa alternatywa jest nie tylko znacznie bogatsza w aminokwasy niż większość produktów zbożowych, ale zawiera również wszystkie niezbędne kwasy tłuszczowe. Zamiana ryżu na quinoę to dobra opcja aby otrzymać kompletny zestaw składników odżywczych.

 

3. Algi i morskie zielsko

 

Algi, kelp i wszystkie inne rodzaje morskiego zielska  były podstawowym źródłem białka dla cywilizacji nadmorskich przez tysiące lat. Spróbuj zamienić normalny makaron na ten z wodorostów albo dodaj trochę wodorostów wakame to zup i sałatek. Dobrym wyborem jest też chlorella i spirulina w koktajlach i smoothies.

 

 

Mit numer 3: Białko zwierzęce to jedyne, które buduje mięśnie.

 

Do znudzenia powtarzam, że dodawania białka roślinnego naprawdę nie sprawi, że pozbawisz się mięśni.  Wszyscy atleci, od biegaczy, do miłośników crossfitu i jogi mogą zbudować niesamowitą siłę i masę mięśniową w oparciu o białka roślinne.

 

Tak naprawdę wszystko leży w tym, aby wybierać odpowiedni rodzaj białka aby budować i utrzymywać mięśnie. Najlepsze białko pochodzi z pełnowartościowych, zasadotwórczych źródeł, takich jak chude białko roślinne – które można znaleźć w nasionach, orzechach, zbożach, fasolach i wielu innych. Nie tylko otrzymacie kompletny zestaw białek, ale białka roślinne są również bogate w antyoksydanty, które pomogą złagodzić stany zapalne spowodowane treningami i pozwolą szybciej wrócić do formy. Same zalety. Istnieje wiele mitów na temat białka ale ja akurat uważam, że zaadoptowanie diety opartej na białku roślinnym jest bardzo korzystne i dla zdrowia i dla ciała. Tak więc polecam. I na pewno nie spalą się Wam mięśnie ; p. 

 

Pozdrawiam ciepło!

Julia ; ). 

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved