Yoga Saturdays #13 - 4 najważniejsze wskazówki jak uniknąć urazów związanych z jogą.

Chociaż joga jest zazwyczaj idealna dla wszystkich już cierpiących z powodu urazów to wydaje mi się, że większość osób praktykujących jogę coś kiedyś sobie zrobiła i było to najczęściej spowodowane zbyt dużymi chęciami jeśli chodzi o angażowanie się w praktykę ; ) I myślę tu o bolących kolanach poprzez biodra i barki – ale mimo ich sporej popularności to niestety, uraz, którego nabawimy się podczas praktyki oznacza zazwyczaj jedynie to, że coś jest nie tak. W większości przypadków jest wynikiem nieprawidłowego ułożenia ciała, które czasem nie jest po prostu gotowe na to, do czego staramy się je zmusić.

 

1. Nie rób więcej, niż możesz.

 

A kiedy wiedzieć, że robisz więcej niż powinieneś? Kiedy musisz otworzyć usta, aby złapać oddech. Podczas jogi powinno się oddychać jedynie przez nos – jeśli trzęsiesz się niekontrowalnie, czyli nie jesteś w stanie opanować mięśni i utrzymać pozy poprzez skupienie się na niej, oddechu lub poprzez powrót do poprzedniego poziomu to zdecydowanie jesteś ponad progiem swoich umiejętności.

 

Jeśli którakolwiek część Twojego ciała traci czucie to prawie na pewno przeginasz – tego samego dotyczy ostry ból.  Ostry ból w stawach i dobrea praktyka nigdy nie idą w parze - nigdy, przenigdy podczas jogi nie powinno się odczuwać bóli w stawach, ścięgnach ani w zasadzie nigdzie w ciele.

 

2. Znajdź personalne, idealne ułożenie własnego ciała.

 

Joga jest personalna. Tak naprawdę to nie pozy mają swoje ustawienie ale ludzie maja swoje ustawienie – jeśli Twoje ustawienie jest prawidłowe, to nadal może być nieprawidłowe dla kogoś innego. Niektóre osoby nie mogą sobie pozwolić na więcej ponieważ ogranicza ich sztwność stawów, mięśni czy emocjonalne i mentalne bariery – i wszystko powinno być brane pod uwagę.

 

3. Nie chodź na zajęcia, które są dla Ciebie zbyt zaawansowane.

 

Najczęściej wynika to z niemożności znalezienie prawidłowego planu – patrzymy na czas, który nam odpowiada zamiast na poziom zajęć, na które powinniśmy pójść. I zazwyczaj wydaje nam się, że jesteśmy bardziej zaawansowani, niż tak naprawdę jesteśmy ; )

 

4. Znajdź mentora a nie tylko nauczyciela.

 

Wielu nauczycieli to tylko nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia a nie mentorzy – i to jest wielka różnica. Niektórzy nauczyciele nie wiedzą jak patrzeć na studentów jako na indywidualności i jak wprowadzić ich w idealny stan – emocjonalnie, mentalnie i fizycznie, ponieważ skupienie odbywa się na różnych poziomach u różnych osób. Znalezienie mentora ustrzeże Cię przed urazami, ponieważ zawsze (a przynajmniej na początku) będzie obok Ciebie ktoś, kto nad Tobą czuwa. 

 

Namaste!

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved