Yoga Saturdays #8 - Jak zabrać praktykę poza matę? (i mieć mniej stresujące życie)

Pewnie wiele osób, tak samo jak ja, doznaje niezwykłego uczucia relaksacji i świadomości swojego ciała podczas praktyki – ale wraz z momentem opuszczenia komfortu i bezpieczeństwa własnej maty i rzucenia się w świat pełen codziennych irytacji, korków na drogach, wściekłych ludzi, wyczerpującej pracy i wielu innych, nasze wewnętrzne, spokojne ja szybko się ulatnia (i nic dziwnego...). Tak naprawdę, żeby czerpać prawdziwe korzyści z praktykowania jogi, trzeba znaleźć sposoby aby żyć i ufać w to, że to co działa na macie, będzie działało i po za nią. ; ) Nie są trudne i pomagają na chwilę "wrócić do siebie" i spojrzeć na kwestie z innej perspektywy. 

 

1. Bądź świadomy swojego ciała

 

Pozy, które praktykujemy podczas jogi to nie są najczęściej te, w których znajdujemy się podczas dnia codziennego i dlatego przynoszą one odczucie prawdziwej obecności naszego ciała. Ale w taki sam sposób jak na macie,  ównie dobrze można być świadomym swojego ciała i swojej postury w każdej sytuacji, w pracy, w szkole, podczas biegu z miejsca na miejsce, robienia zakupów.Tak samo jak podczas zajęć jogi nauczyciele skupiają się na tym, abyś zauważył układ i pozycję swojego ciała, tak samo możesz być jej świadomy kiedy siedzisz, stoisz czy pracujesz. Im częściej robisz krótkie przerwy aby wrócić do swojego ciała, tym więcej dowiesz się o tym, jakie masz nawyki, które mięśnie i dlaczego nieświadomie spinasz w swoim ciele. Możesz zacząć od kilku łatwych do zanotowania spraw:

 

  • Jeśli długo siedzisz podczas pracy, sprawdzaj, czy kręgosłup jest prosty i ułożony liniowo.
  • Jeśli bardzo się stresujesz, zwróć uwagę czy zaciskasz zęby, usta, czy marszczysz czoło.
  • Kiedy stoisz, zwróć uwagę czy Twoje stopy są ustawione prosto czy skierowane do środka.
  • Kiedy piszesz, skup się na tym, czy zaokrąglasz kręgosłup i podnosisz barki.

 

2. Zauważ swój oddech

 

Oddech utrzymuje nas przy życiu w każdej chwili. Ale w zasadzie poza czasem praktyki, podczas której specjalnie skupiamy się na oddechu, rzadko go nawet zauważamy. Podczas dnia możesz wziąć krótkie przerwy aby sprawdzić, czy oddychasz w taki sam sposób jak podczas swojego czasu  - zwróć uwagę na to jak szybko oddychasz, jak głębokie są Twoje oddechy – ponieważ te  często odzwierciedlają stan Twojego umysłu i poziom stresu. Bycie świadomym swojego oddechu pozwala nam go uspokoić a tym samym zrelaksować i pozostawić nasze ciało i umysł w równowadze. Szczególnie pamiętaj o braniu głębokich oddechu podczas stresujących sytuacji, kiedy wpadasz w wir emocji czy czujesz się niekomfortowo – ponieważ oddech pozwala na wewnętrzny relaks i pomaga przywrócić utracony spokój.

Możesz zacząć dzień od kilku głębokich, długich oddechów aby zacząć praktykowanie świadomego oddechu kiedy przygotowujesz się aby stawić czoło przeciwnościom dnia ; )

 

3. Znajdź trochę czasu dla siebie!

 

Tak, wiem.  Jakby to było takie łatwe. Każdy jest bardzo zajęty, nikt nie ma na nic czasu i w tym pędzącym świecie joga daje nam w zasadzie jedyną okazję (i jedyną wymówkę!) ale znaleźć czas i przestrzeń kiedy możemy odciąć się od świata zewnętrznego i zrobić coś dla siebie. A kiedy już mamy tę przestrzeń, możemy pozwolić sobie przestać ciągle myśleć o innych i porównywać się z nimi – a zamiast tego możemy skupić się na swoich wewnętrznych siłach. Ale robienie tego wymaga krótkich, spokojnych chwil kiedy wracamy do siebie – i nie potrzeba na to nawet 15 minut. 

 

  • Wstań parę minut wcześniej, niż zwykle i ciesz się poranną kawą w spokoju.
  • Przed położeniem się spać spędź 10 minut ćwicząc jogę, która pomoże Ci się zrelaksować i zapomnieć o poprzednim dniu – w przyszłym tygodniu post o tym, jak to robić ; )
  • Wyjdź do pracy wcześniej i spędź kilka chwil świadomie oddychając, zanim rzucisz się w wir dnia pracy!

 

 

Namaste! 

Julia ; )

 

Ps. A w przyszłym tygodniu o najlepszej i najłatwiejszej pozie na dobranoc ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved