Yoga Saturdays #6 - Joga i czakry – wprowadzenie dla początkujących.

Zasadniczo nie trzeba się na nich skupiać, ponieważ niczego nie trzeba, ale warto, bo umiejętne rozpoznanie gdzie leży problem bardzo pomaga w efektywnym zaplanowaniu praktyki. Zawsze mówię, że joga to indywidualna sztuka, które jest skupiona na asanach (pozach) pranayamach (ćwiczeniach oddechu) i utrzymywaniu fizycznej i mentalnej równowagi w naszym życiu. Jogini rozwijają często personalną relację z praktyką bez względu na to, czy uprawiają Hatha jogę, Power jogę, praktykują w domu czy na plaży, czy gdzie chcą. Dużą częścią tej personalnej relacji jest rozponanie różnego znacznia czakr, czyli fundamentalnych aspektów uzyskiwania wewnętrznego spokoju i równowagi. Czakry usytuowane są w linii pionowej w ciele od podstawy kręgosłupa aż do czubka głowy i wyobrażane są jako obracające się źródła energii, które, kiedy zbalansowane, prowadzą do wewnętrznego spokoju i wysokiej koncentracji.  Każda z siedmiu czakr otrzymuje i transmituję energię w ciele i jest odpowiedzialna za specyficzny region, emocje i ruchu.

 

Filizofia jogi oparta jest na siedmiu czakrach:

 

  • Czakra podstawy (Muladhara) – zlokalizowana przy podstawie kręgosłupa, przy kości ogonowej. Jej kolor ro czerwień i reprezentuje ona naszą podstawę i poczucie bezpieczeństwa, egzystencję i bycie – „Jestem”.

 

  • Czakra sakralna (Svadhishthana) – zlokalizowana w podbrzuszu, około 5 cm pod pękiem i 5cm wewnątrz. Jest reprezentowana przez kolor pomarańczowy i wskazuje na naszą umiejętność zaakceptowania innych, naszych odczuć, doświadczeń, empatię. – „Czuję”

 

  • Czakra słoneczna (Manipura) – zlokalizowana w nadbrzuszu, ma kolor żółty i reprezentuje naszą umiejętność do bycia pewnym siebie i kontrolowania naszego życia i naszych decyzji – „Robię."

 

  • Czakra serca (Anahata) – zlokalizwana jest w środku klatki piersiowej, zaraz nad sercem. Czakra serca ma kolor zielony i reprezentuje naszą umiejętność kochania – „Kocham.”

 

  • Czakra gardła (Vishuddha) – zlokalizowan na gardle, ta niebieska czakra reprezentuje naszą umiejętność komunikacji i ekspresji – „Mówię.”

 

  • Czakra Trzeciego Oka (Ajna) –  zlokalizowana na czole, pomiędzy oczami (nazywana też czakrą brwi), jest koloru indygo i reprezentuje naszą umiejętność do skupienia się i zauważenia większej perspektywy – „Widzę”

 

  • Czakra korony (Sahasrara) – zlokalizowana na czubku głowy, ma kolor purpurowy i przedstawia naszą umiejętność do bycia całkowicie połączonym duchowo – „Rozumiem”.

 

Od korony do podstawy kręgosłupa joga ma pozytywny wpływ na każde z tych energetycznych źródeł naszej egzystencji:  Jestem. Czuję. Robię. Kocham. Mówię, Widzę. Rozumiem.  

 

Każda z czakr odpowiada za inne funkcje w ciele, za inne sprawy życiowe, za inne emocje – wszystkie są pewnymi obszarami w naszymi ciele gdzie zazwyczaj otrzymujemy, absorbujemy i transportujemy życiową energię. Czakry są często zablokowane z powodu napięcia, niskiej samooceny, niepewności czy nadmiernej ilości problemów i powinny być balansowane przez cały czas przy pomocy równo rozkładanej energii. Problemy dnia codziennego  zostawiają swój odcisk w postaci zachwiania równowagi w czakrach, która przejawia się w postaci stresu – a joga może efektywnie pomóc przywrócić tą równowagę a w rezultacie zmniejszyć napięcie. 

 

Te rodzaje jogi, które skupiają się głównie na medytacji, jak Hatha joga, są szczególnie efektywnie, dlatego osobom w ogromnym stresie polecam a samym początku te, zanim zabiorą się za Ashtangę czy Power jogę. Anahata joga (odłam Hathy jogi) pomaga otworzyć obszar serca (Anahata Czakra) i jest bardzo korzystna dla złej postawy, ramion i płuc. Kundalini joga skupia się głównie na energii w dolnej części kręgosłupa i otaczajcej jej przestrzeni (Muldhara czakra) i generalnie praktykowana w nieco szybszym tempie, pozwala pozbyć się napięcia w dolnym odcinku pleców i wzmocnić mięśnie brzucha i tułowia.

 

Czakry najłatwiej wyobrazić sobie jako bramy, które mogą być otwarte przy pomocy jogi i poprzez specyficzne pozy, które skupiają się na zachwianej równowadze  i zablokowanym przepływie energii. Jeśli dopiero zaczynacie, pamiętajcie o czakrach, bo pozwalają one na idealne zbalansowanie praktyki i w rezultacie bardzo efekty, jeśli chodzi o samopoczucie i zdrowie. 

 

Namaste!

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved