Yoga Saturdays #3 - Jak postawić pierwsze kroki?

Joga jest super – ale na początku może jednak trochę onieśmielać – szczególnie kiedy wkraczasz do studia po raz pierwszy raz w życiu i czujesz, że od razu powinieneś być w formie a w około wszyscy już dawno mają za sobą pierwszy etap. Wspominam o studiu specjalnie, ponieważ chociaż po pewnym czasie układanie własnej praktyki staje się naturalne, to nie polecam zaczynania na własną rękę – dobrze jest chociaż przez kilka lat pochodzić do dobrego studia, gdzie nauczysz się podstaw i tego, jak z szacunkiem traktować swoje ciało.

 

Tak, zacznij jogę kiedy zdecydujesz, że jesteś w stanie się jej poświęcić – systematycznie. Systematycznie nie musi oznaczać każdego dnia – jednak im częściej, tym większa będzie Twoja siła, wytrzymałość, równowaga… i co najważniejsze – radość z praktykowania. Jednak niestety (stety?) systematyczność i ciężka praca to to, co najbardziej zaowocuje.

 

Jak już zaczniesz, to unikaj porównywania się do innych. Ciężko z tym walczyć, szczególnie jeśli są to jedne z Twoich pierwszych zajęć – niektórzy starają się zmienić jogę w sport, gdzie podczas zajęć najbardziej doceniani są Ci najsilniejsi i najbardziej rozciągnięci. A to często doprowadza innych do frustracji i urazów. Ale nie zniechęcaj się i zamiast skupiać się na tym, co robi każdy dookoła i „dlaczego ja tak nie umiem” lepiej skup się na swoim oddechu i poznawaniu własnego ciała, bo to w tym znajdziesz najwięcej spokoju i satysfakcji. Szukanie inspiracji w bardziej zaawansowanych studentach jest jak najbardziej okay – ale patrzenie na ich rozwój jako na możliwość ocenienia własnych słabości doprowadza jedynie do frustracji i szybko sprawi, że zrezygnujesz.

 

Szukaj bezpieczeństwa. Poprzez bezpieczeństwo mam na myśli studio, gdzie wykonanie pozy nie jest ostatecznym celem – oznacza to, że jest ona możliwa do wykonania dla wszystkich poprzez różne jej wyrażenia na różnych poziomach . Bezpieczne - to studio, gdzie możesz rozwijać możliwości na swoim indywidualnym poziomie i w swoim czasie. Joga nie jest o tym, komu co wychodzi lepiej. Studia, które przejawiają mniej dogmatyczny sposób nauczania będą również bardziej otwarte dla osób w każdym wieku, na każdym poziomie i obdarzone każdym ciałem. Szukaj takiego, gdzie czujesz się jak najbardziej komfortowo.

Zanim zaczniesz, staraj się nie myśleć o jodze jako o następnym treningu podnoszącym wydolność. Chociaż joga bez wątpliwie ma sobie korzyści płynące z treningu fizycznego, to znajdziesz w niej o wiele więcej, niż tylko to – tak naprawdę siła to tylko efekt uboczny tego, nad czym pracujesz ; ) Wyobraź sobie, że idziesz do ulubionej restauracji i zamawiasz coś, co uwielbiasz – a potem ktoś każe Ci to zjeść z zamkniętymi oczami i zatkanym nosem. Wiele tracisz! I tak samo jest z jogą. Daj sobie możliwość doświadczenia jak najwięcej – testuj róże style, czytaj, zapoznawaj się z fundamentami i.... 

 

...  nie zapomnij o tradycji i historii. Joga to doświadczenie wielopoziomowe: opiera się na wykonywaniu Asan (czyli póz) Pranayamie (czyli nauki kontroli oddechu, serca jogi) i Nidrze (dawnej technice medytacyjnej) a także wielu, wieleu innych. Studio, w którym łączone są wszystkie te elementy, da Ci doświadczenie jogi jako stylu życia, a nie jedynie jako sportu. Ale jak ze wszystkim co nowe – nauczenie się podstaw to miejsce, gdzie powinieneś zacząć.

 

Co tak naprawdę z tego czerpiesz? Nie zapomnij spytać się siebie co sprawiło, że zainteresowałeś się jogą na samym początku – a potem pójdź krok dalej.  Postaw sobie cele, które możesz osiągnąć – fizyczne, mentalne czy duchowe. W ten sposób łatwiej będzie Ci znaleźć studio, które pozwoli Ci rozwijać Twoje pragnienia i zrealizować się w tym, czego pragniesz.

 

Szukaj różnorodności! Studio, które oferują wielu nauczycieli pozwalają znaleźć tą jedną osobę, która zgrywa się z Tobą, motywuje i pomaga się rozwijać. Więcej zajęć podczas dnia i w tygodniu sprawia, że masz możliwość na zachowanie systematycznej praktyki. Sprawdź samemu, co bardziej Ci odpowiada – mniejsze studia pozwalają na bardziej spersonalizowane zajęcia i więcej pomocy ze strony nauczycieli. Większe studia to dużo pozytywnej energii i duża dynamika – wybierz co lubisz ; )

 

Tak naprawdę nieważne, czemu chcesz zacząć – może lubisz sam moment ćwiczenia albo chcesz nauczyć się świadomego poświęcania czasu dla siebie, szczególnie podczas. Może lubisz to, w jaki sposób joga rozciąga mięśnie i rzeźbi ciało – czysto w fizycznym sensie. Jakikolwiek jest Twój powód, joga to okazja aby odkryć coś, czego się o sobie nie wie – a także spokój ciała, umysłu i duszy.

 

Namaste!

Julia

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved