Yoga Saturdays #17- 5 powodów dla których biegacze powinni chodzić na jogę

Wiele biegaczy wybiera jogę jako dobrą opcję na rozciąganie – i jest to dobry początek. Ale joga może przynieść o wiele więcej korzyści, które mogą z niej czerpać biegacze – i nieważne, czy biegasz profesjonalnie czy cieszysz się weekendowym joggingiem. A zwiększona mobilność w nogach i biodrach to tylko jedna z nich. ; )

 

1. Podczas każdej praktyki masz okazję wziąć udział w mini sesji psychologicznej.

 

„Pomyśl o intencji” to zwrot, który często słyszy się na początku zajęć jogi. A Twoja intencja może być wszystkim tak długo, jak nie jest odzwierciedlona w osiągnięciu jakiegoś celu. Kiedy stawiamy sobie intencje, nie przywiązujemy się to żadnego specyficznego rezultatu. Może wydaje się to nieco sprzeczne z intuicją ale na dłuższą metę (dosłownie i w przenośni ; )) sprawia, że życie jest łatwiejsze.

 

W psychologii sportu mamy do czynienia z techniką, która polega na skupianiu się na samym procesie a nie na celu. Sportowcy mogą kontrolować proces – trening, odżywianie, ubiór - ale nie mogą kontrolować „produktu” czyli tego, czy wygrają czy nie. Skupianie się tylko na efekcie końcowym może być frustrujące i zniechęcające i może powodować, że sportowiec zaczyna działać w desperacji, starając się osiągnąć to, co sobie zaplanuje. Skupienie się na procesie pozwala tego uniknąć.

 

Wszyscy biegacze – od maratończyków do osób, które biegają rekreacyjnie dla siebie, są pewnego rodzaju sportowcami. Skupianie się tylko na tym, ile kilometrów chcemy przebiec czy myślenie o idealnej prędkości, którą chcielibyśmy osiągnąć i o tym, czy jesteśmy w stanie wygrać wyścig to pójście na łatwiznę. Stajemy się tak bardzo zaplątani w myśleniu o efekcie końcowym że zapominamy o drodze do niego. A joga, stawianie sobie intencji i pozwalanie sobie na chwilowe nieprzywiązanie do celu sprawia, że możemy na nowo wrócić do początku i przypomnieć sobie, czemu robimy coś tak a nie inaczej.

 

2. Słuchanie swojego ciała na macie sprawia, że będziesz słuchał swojego ciała podczas wyścigu.

 

Jako biegacze jesteśmy przyzwyczajenie do tego, że musimy przetrwać i jakoś dawać do przodu ; ), co  oczywiście godne podziwu. Ale ryzykujemy też tym, że z przetrwania przejdziemy w zaniedbanie – i w ten właśnie sposób doświadczamy  kontuzji – „dam radę przebiec jeszcze te 3km” tylko po to, aby następnie znaleźć się w sytuacji gdzie coś jest napięte, skręcone lub przetrenowane. Podczas jogi dajemy sobie luksus słuchania własnego ciała i robienia tego, czego dokładnie potrzebuje , bycia w mniej wymagającej pozie, wspomaganie się sprzętem czy branie dodatkowego oddechu. Fakt faktem, niesamowici trudno jest pozwolić sobie pozbawić się na chwilę tego ducha rywalizacji, ale nauczenie się tego, jak modyfikować swoją praktykę na macie aby była odpowiednia w danym momencie pozwoli nauczyć się lepiej oceniać co nasze ciało chce nam powiedzieć podczas biegu.

 

3.  Joga buduje siłę górnej części ciała, co przekłada się na bardziej efektywny bieg.

 

Co robić z rękami podczas biegu – powinny pozostać w spoczynku czy raczej powinieneś nimi machać? Badania wskazują, że między ruchem rąk a nóg może być neurologiczne połączenie. Machanie rękami zabiera najmniej energii ze wszystkich innych ruchów, które wykonujemy podczas biegu – łącznie z nie używaniem ich w ogóle ; ) . Badania sugerują, że najbardziej optymalną pozycją jest trzymanie rąk zgiętych w łokciach pod kątem 90 stopniach, blisko żeber i przesuwanie ich w przód i w tył wzdłuż ciała.

 

Tak czy owak, potrzeba silnych ramion, barków i mięśni aby to wszystko kontrolować. Ale można się tego nauczyć podczas wykonywania pewnych póz, takich jak Chaturanga (pompka z łokciami przy klatce piersiowej), pozy Delfina (opieranie się na barkach z biodrami u góry) czy trenując stanie na barkach. Wszystkie te pozy wymagające górnej części ciała pomogą nauczyć się odpowiedniego ustawienia ramion i barków podczas biegu.

 

4. Joga pomaga zbudować silne mięśnie tułowia.

 

Jak biegać szybciej? Jak biegać dłużej? Jak uchronić się przed potencjalnymi kontuzjami? Zbudować silne mięśni tułowia.

 

Silny, stabilny tułów nie pojawi nawet po zrobieniu miliona brzuszków. Ale pojawi się po regularnym wykonywaniu póz, które wymagają rozwoju stabilizacji i równowagi a także stawiają wyzwanie wszystkim mięśniom Twojego tułowia (łącznie z mięśniami na plecach, które też się liczą). Zdrowe, silne mięśnie tułowia poprawią Twoją sylwetkę, równowagę i sprawią, że o wiele łatwiej (i lżej!) będzie Ci się biegać.

 

5. Przez to, że joga skupia się na oddechu pozwala nam nauczyć się oddechu również podczas biegów.

 

Nie wiem czy znam kogoś kto nie doświadczył w życiu tak zwanej kolki – tragicznego bólu między lub pod żebrami, który uniemożliwia bieg. I chociaż większość z nas wie, że jest to efekt niedoboru tlenu w systemie to wciąż nie wiemy, jak sobie z tym radzić.

 

Naturalną odpowiedzią na fizyczny stres jest zatrzymanie oddechu. Stres powoduje, że nasze ciało zalewa adrenalina, która sprawia że oddech staje się płytki i bardzo krótki. Jest to znakomite rozwiązanie podczas krótkotrwałych sytuacji stresowych – walki albo ucieczki. Ale kiedy biegniemy dłużej niż nawet kilka minut, to to rozwiązanie natychmiast przestaje być przydatne.

 

I tutaj joga może nam bardzo pomóc. Jedno z bardzo popularnych powiedzeń w jodze brzmi – „Jeśli nie oddychasz, to po prostu się gimnastykujesz." Podczas praktyki niezbędne jest utrzymywanie stałego, długiego oddechu, który z łatwością jesteśmy w stanie utrzymać. Jeśli nie jesteśmy w stanie utrzymać oddechu podczas wykonywania jakiejś pozy, wtedy musimy albo modyfikować albo odpocząć. Możemy to później wykorzystać i szkolić się tak aby oddychać spokojnie nawet w chwilach ogromnego wysiłku – i mieć nadzieję, że ochroni nas to przed powrotem kolki podczas dnia wyścigu. ; )

 

Miłego biegania!

 

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved