Yoga Saturdays #16 - 10 najczęściej zadawanych pytań.

1. Co to jest joga?


Słowo joga, od sanskryckiego słowa yuj oznacza „jarzmo” lub „wiązać” i często jest interpretowane jako "związek" lub pewna metoda dyscypliny.  Uważa się, że Indyjski mędrzec Patańdżali zebrał praktykę jogi w Jogasutrach około 2000 lat temu i to on jest ojcem klasycznej Ashtangi. Sutry to zbiór 195 wypowiedzi, które służą jako filozoficzna podstawa dla większości odłamów jogi, jaka jest dzisiaj praktykowana.


Sutry przedstawiają osiem filarów jogi: Jamy (ograniczenia), Nijamy (nakazy) Asany (pozy), Pranayamy (oddech), Pratyahara (wycofanie zmysłów), Dharana (koncentracja), Dhyani (medytacja) i Samadhi (absorpcja). Podczas poznawania tej ośmioczęsciowej podróży zaczynamy doskonalić nasze zachowania w świecie zewnętrznym a następnie skupiamy się na świecie wewnętrznym dopóki nie osiągniemy Samadhi (wyzwolenie, oświecenie).

 

2. Co oznacza „Hatha”?

 

Słowo Hatha oznacza tyle, co „silny” lub „rozmyślny”. Hatha joga opisuje zestaw ćwiczeń fizycznych (znanych jako asany lub pozy) i sekwencji asan, które mają na celu wyrównanie sił w ciele fizycznym  – skóry, mięśni i kości. Sekwencje te są zaprojektowane również tak, aby otwierać kanały energetyczne w ciele, skupiając się głównie na kręgosłupie tak, aby energia mogła swobodnie przepływać.

 

Hatha jest również tłumaczone jako ha, co oznacza "słońce" i tha czyli "księżyc". Odnosi się to do równowagi aspektów męskich – czynnych, gorących (słońce) i aspektów kobiecych - receptywnych, spokojnych (księżyc) które są obecne wewnątrz każdego z nas. Hatha joga jest drogą do stworzenia równowagi i zjednoczenia przeciwieństw w ciele. Uczymy się również jak zrównoważyć nasz wysiłek, który wkładamy w pozy z czasem podczas którego się im oddajemy i znajdujemy relaks (Yin Joga - ale o tym innym razem, bo to osobna historia). Hatha joga jest potężnym narzędziem do transformacji swojej osoby. Wymaga od nas skupienia się na oddechu i pomaga uspokoić umysł a dzięki temu sprawia, że jesteśy bardziej świadomi i obecni w danym momencie. 

 

3. Co oznacza "Om"?

 

Om to mantra, wibracja, dźwięk, który tradycyjnie jest wyśpiewywany podczas rozpoczęcia i zakończenia praktyki. Mówi się, że to dźwięk Wszechświata ; ) – ale co tak naprawdę oznacza?

Generalnie chodzi o ruch Wszechświata. Nic nie jest stałe lub niezmiennie. Wszystko, co istnieje, pulsuje, tworząc rytmiczne drgania, które starożytni jogini odzwierciedlali poprzez Om. Nie zawsze jesteśmy świadomi obecności tego dźwięku w naszym codziennym życiu ale czasem jesteśmy w stanie usłyszeć go w jesiennym szeleście liści, falach na brzegu morza czy słuchając muszli. Śpiewanie Om pozwala nam rozpoznać nasze doświadczenie jako odbicie tego, w jaki sposób porusza się cały Wszechświat -  dźwięk zachodzącego słońca, wschodzącego księżyca, przypływy i odpływy oceanów, bicie naszych serc. Kiedy intonujemy Om, jesteśmy zabierani w podróż ruchu Wszechświata poprzez nasz oddech, świadomość i fizyczną energię. Zaczynamy odczuwać większą jedność, która jest jednocześnie budująca i kojąca.

 

4. Czy muszę być wegetarianinem aby praktykować?

 

Pierwszą zasadą w filozofii jogi jest Ahimsa, co oznacza wstrzymywanie się od krzywdzenia siebie i innych. Niektórzy interpretują to także jako zaproszenie do zaadaptowania diety wegetariańskiej, ale w społeczności istnieje na ten temat ciągła dyskusja. Ja wierzę, że jest to personalny wybór i decyzja, którą każdy powinien podjąć kiedy jest na to gotowy. Jeśli planujesz przejść na wegetarianizm, weź pod uwagę swoją kondycję zdrowotną i to, czy Twoja decyzja będzie miała wpływ na życie osób wokół Ciebie i tych z którymi mieszkasz. Bycie wegetarianizmie nie powinno być w żadnym wypadku czymś, co wymuszasz na innych – jest to przejaw agresji i nie ma nic wspólnego z Ahimsą.

 

5. Ile razy w tygodniu muszę praktykować?

 

Ile się da. A tak serio, to joga jest naprawdę zaskakująca – nawet, jeśli poświecisz jedynie godzinę tygodniowo to na pewno zauważysz wiele zmian na lepsze. Jeśli jesteś w stanie poświęcić więcej niż godzinę, zmiany i efekty przyjdą szybciej. Ja proponuję zacząć od 2-3 razy w tygodniu po 1 lub 1,5 godzinie. Jeśli masz tylko 20 minut na sesję – też w porządku. Nie pozwól aby czas albo stawiane sobie nierealne cele stały się przeszkodą aby w ogóle spróbować – rób, to co możesz i nie martw się tym. Po pewnym czasie i tak zauważysz, że praktyka przedłuża się naturalnie.

 

6. Czym w ogóle różni się joga od zwykłego rozciągania czy innych rodzajów sportu?

 

W przeciwieństwie do zwykłego rozciągania czy innych rodzajów aktywności fizycznej, joga nie skupia się tylko na aspekcie fizycznym, czyli pozach.

 

Ośmio-stopniowa ścieżka Patańdźalego wskazuje, że praktyka fizyczna to tylko jeden aspekt jogi. I nawet jeśli weźmiemy pod uwagę tylko stronę praktyczną to joga jest wyjątkowa, ponieważ łączy ruch ciała ze stanem umysłu i oddechem. A połączenie stanu umysłu, ciała i oddechu pomaga nam skierować naszą uwagę do wewnątrz. Poprzez ten proces uczymy się rozpoznawać nasze nawykowe zachowania bez nazywania ich, oceniania ich czy próby ich zmiany. Z chwili na chwilę stajemy się coraz bardziej świadomi naszych doświadczeń. A świadomość, którą kultywujemy sprawia, że joga staje się czymś, co zostaje na całe życie a nie celem, który musimy osiągnąć. Z czasem Twoje ciało stanie się o wiele bardziej elastyczne – tak jak Twój umysł.

 

7. Czy joga to religia?

 

Nie. Joga to nie religia. Joga to filozofia, której korzenie można sięgają prawie 5000 lat temu w Indiach. Jak juz było wspomniane wcześniej, ojcem klasycznej Ashtangi to Patańdźali, autor Joga Sutr. Te skrypty zawierają ogólny zarys i kierunek dla rozwoju duchowego i sposobów w jakie można uzyskać panowanie na ciałem i umysłem. Joga przeplata się niekiedy z innymi filozofiami, takimi jak Hinduizm czy Buddyzm ale nie jest ani wymagane ani konieczne aby poznawać i studiować te ścieżki w celu praktykowania jogi.  Nie musisz też porzucać swojej religii aby praktykować jogę.

 

8. Nie jestem wystarczająco rozciągnięty – czy mogę praktykować jogę?

 

Tak! I jesteś idealnym kandydatem. Wiele osób uważa, że muszą być bardzo rozciągnięte aby w ogóle rozpocząć swoją podroż ale to w sumie tak jak myśleć, że musisz umieć pływać, zanim zapiszesz się na basen. W końcu idziesz na basen po to, żeby nauczyć się pływać. Przyjdź na zajęcia takim, jakim jesteś a z czasem będzie stawać się coraz bardziej rozciągniętym. Dodatkowo rozwiniesz siłę mięśni i koordynację, poprawi się stan Twojego układu krążenia, generalna sprawność fizyczna i pewność siebie. 
 

 

9. Czego potrzebuję, żeby w ogóle zacząć?

 

Tak naprawdę jedyne czego potrzebujesz to Twoje ciało, Twój umysł i trochę ciekawości. ; ) No dobra, ale przyda się też para legginsów albo obcisłych szortów, przylegająca koszulka i mały ręcznik. Nie potrzebujesz butów, bo jogę praktykuje się na boso. Większość studiów oferuje maty, które możesz wypożyczyć, klocki i taśmy ale z czasem możesz zacząć zastanawiać się nad zakupem własnego sprzętu.

 

10. Dlaczego nie mogę jeść na 2-3 godziny przed zajęciami?

 

Podczas jogi wykonuje się mnóstwo póz takich jak skręty w obie strony, inwersje, pochylenia do przodu, do tyłu, balansowanie. Jeśli nie przetrawisz dobrze ostatniego posiłku, to podczas praktyki na pewno się o tym dowiesz ; ) Jeśli Twój metabolizm jest dosyć szybki i martwisz się, że podczas zajęć zrobi Ci się słabo lub bardzo zgłodniejesz, eksperymentuj z niewielkimi przekąskami takimi jak jogurt, kilka orzechów lub smoothie na 30 minut przed zajęciami. Ja mam listę rzeczy, które nie robią mi krzywdy a chronią mnie przed głodem podczas długich sesji – sprawdźcie tutaj

 

Namaste, 

 

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved