Yoga Saturdays #15 - 5 uniwersalnych wskazówek jak poprawić ułożenie swojego ciała?

Zastanawialiście się kiedyś, to tak naprawdę znaczy to całe "ustawienie"? Słowo "ustawienie" jest często rzucane podczas zajęć jogi, w artykułach i tak dalej ale (niestety) często bez żadnego wytłumaczenia o co tak naprawdę chodzi. Wyrównanie oznacza nic innego jak po prostu umieszczenia ciała w taki sposób, który pozwala, aby w pełni czerpać korzyści z pozy unikając kontuzji. I chociaż ustawienie może różnić się od stylów jogi, niekiedy dystans między stopami musi być węższy, niekiedy szerszy - to  mam dla was 5 poniższych wskazówek, które są bardzo uniwersalne i mogą być stosowane w odniesieniu do każdej pozy, na każdym etapie praktyki i u każdego ; ) Spróbujcie – a na bank poczujecie pozytywną różnicę w swoim ciele ; ). 

 

1. Pamiętaj o "długim" kręgosłupie.

 

Chyba, że akurat robisz akurat wygięcia do tyłu lub stosujesz się do specjalnych wskazówek swojego nauczyciela, to zawsze trzymaj swój kręgosłup w jak najdłuższej linii. Mimo, że jest to bardzo kuszące – szczególnie podczas skrętów tułowia i przy wykonywaniu pochyłów do przodu, staraj się nie zaokrąglać pleców aby dotknąć czołem kolan czy ziemi – to bardzo ważne! Spędzamy całe dni w samochodzie, siedząc przy biurku czy na kanapie, więc naprawdę nie potrzeba nam dodatkowej godziny czy dwóch z zaokrąglonymi plecami. 

 

Przykłady: W pozach takich jak Paschimottanasana (Pochylenie do przodu na siedząco) i Upavista Konasana (Pochylenie do przodu na siedząco z rozłożonymi nogami), nie daj się pokusie, aby siłą przyciągnąć twarz i czoło do podłogi lub kolan. Zamiast tego, postaraj się utrzymać integralność i długość kręgosłupa, nawet jeśli czujesz, że mógłbyś jeszcze trochę się wysilić. 

 

2. Barki daleko od uszu.

 

Podczas codziennego życia budujemy i utrzymujemy tyle napięcia i stresu w naszych ramionach i szyi, że w pewnym momencie przestajemy być tego świadomi. To stopniowe narastanie napięcia ogranicza przepływ energii w naszym organizmie,  może ograniczać postępy, jakie robimy podczas praktyki a długotrwałe doprowadza do bólów głowy i szyi. Pozwól sobie odwrócić ten niezdrowy nałóg aktywnie odciągając barki ramiona w dół, z dala od uszu a szybko poczujesz ulgę. 

 

Przykłady: W pozycjach, gdzie ramiona są utrzymywane nad głową, takich jak pozycja drzewa czy pozycja krzesła spróbuj podnieść ramiona tak blisko do uszu, jak to możliwe, a następnie opuść je w dół i jak najdalej od uszu. Możesz spróbować zgiąć łokcie lub nieco odsunąć od siebie ramionach. Poczujesz różnicę w swoich ramionach i szyi, a także w postawie całego ciała. 

 

3. Weź wdech, kiedy otwierasz klatkę piersiową i ciało a wydech, kiedy zamykasz.

 

Kiedy przechodzisz z pozy do pozy wyrównaj oddech przy każdym ruchu. Kiedy otwierasz lub poszerzasz swoją klatkę piersiową w jakiejkolwiek pozycji, weź głęboki wdech. Po zamknięciu klatki piersiowej lub tułowia, wydech. Jest to zgodne z naturalną tendencję klatki piersiowej i brzucha, aby „zwiększać się” podczas wdechu i „zmniejszać” podczas wydechu.

 

Przykłady: Podczas powitań słońca A i B, weź oddech unieś ręce i otwórz klatkę piersiową. Kiedy bierzesz wydech przyciśnij ramiona bliżej nóg i pochyl się do przodu.

 

4.  Podwiń kości ogonową pod siebie

 

Podwijanie pod siebie kości ogonowej sprawia, że nasze pośladki, zamiast wystawać są ułożone w linii z kręgosłupem. Nasze dolne odcinki kręgosłupa – szczególnie w obszarze lędźwiowym, są już wystarczająco słabe od siedzenia na krzesłach całymi dniami a podkreślenie wygięcia kręgosłupa tylko to pogarsza. Znalezienie odpowiedniego ustawienia poprzed podwinięcie kości ogonowej chroni dolny odcinek pleców, angażując i wzmacniając mięśnie tułowia.

 

Przykłady: W pozach stojących, jak Virabadrasana A (Wojownik 1), Virabadrasana B (Wojownik 2) i Parsvakonasana (Side Angle Pose), wciągnij brzuch kierunku kręgosłupa i podwiń kość ogonową aby chronić dolną część pleców.

 

5. Rozłóż wagę równomiernie

 

Aby utworzyć silną i zbalansowaną postawę dla póz stojących, waga ciała musi być równo rozłożone w czterech „rogach” Twoich stóp. Jeśli twoje stopy nie są wyrównane lub Twoja masa ciała nie jest w centrum, to bardzo trudno będzie Ci utrzymać wysokie, przestronne i dobrze uziemione pozy stojące. Bez tej podstawy będzie również prawie niemożliwe właściwego „ułożenia” pozostałej części ciała.

 

Przykłady: Zrób eksperyment ze swoimi stopami podczas Tadasany (Pozy góry). Idealnie w tej pozie, Twoja masa ciała powinna być równomiernie rozłożona między piętami i  śródstopiem a zewnętrzną i wewnętrzną częścią stopy, z szeroko rozłożonymi palcami u stóp w celu otrzymania najlepszego podparcia i równowagi. Po znalezieniu tego ustawienia w Tadasanie, możesz stosować je do wszystkich stojących póz i tych wymagających dodatkowej równowagi. 

 

Namaste! ; )

 

Julia

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved