Uwaga, introwertycy! Jak przeżyć w świecie pełnym ekstrawertyków? ; )

Wcale nie tak łatwo było mi się przyznać przed sobą, że jestem introwertykiem – zawsze miałam mnóstwo znajomych, którzy uwielbiali spotkania i imprezy, mam przyjaciółkę, która prawie całą swoją energię czerpie z poznawania nowych ludzi, dlatego też nic dziwnego, że przez większość swojego życia starałam się dopasować się do innych i czerpać radość z niekończących się spotkań towarzyskich – bez skutku. Ale im jestem starsza, tym lepiej wiem, co dla jest dla mnie odpowiednie a co nie – i życie stało się o wiele łatwiejsze. 

 

Bycie introwertykiem to nie to samo, co bycie nieśmiałym – mózgi introwertyków działają zupełnie inaczej, niż ekstrawertyków. Są na wysokich obrotach podczas czasu, który mają dla siebie, dlatego łatwo jest się im przeciążyć podczas natłoku międzyludzkich interakcji. Z drugiej strony, ekstrawertycy nie funkcjonują zbyt dobrze kiedy są sami i kochają stymulację i bodźce, które otrzymują podczas spędzania czasu z innymi. Kiedy są sami, czują, że nie wykorzystują całego swojego potencjału i mogliby zrobić więcej.

 

Kiedy już uświadomiłam sobie, ile stresu przynosi mi w życiu brak czasu dla siebie, to odczułam ogromną ulgę. Teraz, kiedy pogodziłam się już tym, jaką mam naturę, zawsze staram się działać tak, żeby jakoś przeżyć. Czyli jak? 1. Znajduję czas aby zaakceptować siebie.

 

Pierwszym krokiem jest zaakceptowanie swojej introwertycznej natury jako tej jedynej i prawdziwej. Spotykam się czasem z tym, że ludzie nie chcą przyznać się przed sobą, że są introwertykami. W pewnym sensie jest to związane z tym, że introwertycy widziani są jaki niepewni siebie, którzy wątpią w swoje siły i mają niską samoocenę – ale nic bardziej mylnego! Mają po prostu inny sposób zachowania. Ani bycie ekstrawertykiem ani bycie introwertykiem nie jest lepsze lub gorsze niż drugie  - obie natury są normalnymi sposobami na funkcjonowanie. A życie jest znacznie łatwiejsze i fajniejsze, kiedy możesz cieszyć się tym, kim naprawdę jesteś. ; )

 

2. Mam nieco więcej zrozumienia i wsparcia od innych.

 

Ważne jest to, aby wszystkie osoby, które Cię otaczają – od rodziny, poprzez partnera i Twoich współpracowników – rozumiały Twoją introwertyczną naturę. Czasem introwertycy mogą być odbierani jako zimni i niezainteresowani, szczególnie jeśli mają wokół siebie bliskich ekstrawertyków. 

 

Możesz wytłumaczyć osobom, z którymi często spędzasz czas, że Twój codzienny czas dla siebie jest Ci niezbędny aby znaleźć wewnętrzny spokój.  Moja przyjaciółka to ekstrawertyczka (częste połączenie!) która sama chodzi do barów po to, aby poznać nowych ludzi – więc dla niej koncept spędzenia czasu samemu po to, aby naładować baterie był zupełnie obcy, ale nie miała żadnego problemu, aby go zrozumieć. Dopóki nie powiesz swoim znajomym o co chodzi, to nie będą wiedzieli – i znajdą inne powody aby wytłumaczyć Twoje zdystansowane zachowanie. A tego przecież nie chcesz - łatwiej powiedzieć wprost, niż pozwolić im tworzyć historie. 

 

3. Znajdź pracę, która odpowiada Twojej naturze.

 

Jeśli jesteś introwertykiem, to wybierz pracę, która pozwala Ci w ciszy i samotności rozwijać swój potencjał – w przeciwnym razie dostarczysz sobie więcej stresu, niż to wszystko wartę. Spędzamy w pracy sporo czasu, dlatego dlaczego nie spędzać go w sposób, który pomaga maksymalizować naturalne tendencje naszego mózgu zamiast iść pod prąd i robić coś, co nie przynosi korzyści? Ja wykonuję spoko pracy, która nie wymaga ode mnie ciągłego bezpośrednio kontaktu z ludźmi – piszę, tłumaczę, projektuję – i jest to ścieżka o wiele bardziej kompatybilna z moją naturą niż to, czym zajmowałam się wcześniej. 

 

4. Znajduję czas dla siebie – Każdego. Jednego. Dnia.

 

Introwertycy potrzebują czasu dla siebie – koniec i kropka. I to każdego dnia. Bez czasu dla siebie codzienne życie staje się przytłaczające a my nie umiemy pozbierać rzeczy do kupy. Więc jeśli jesteś introwertykiem, tak jak ja, musisz nauczyć się znajdować i planować czas dla siebie – znajdź zajęcie, które przynosi Ci satysfakcje i które sprawia, że czujesz się zrelaksowany. Jeśli musisz, wpisz je w kalendarz. Czytaj książki, weź długą kąpiel, biegaj, pisz, słuchaj muzyki, piecz ciastka – cokolwiek to jest, rób to każdego dnia i traktuj to z taką samą ważnością jak jedzenie czy sen. Dla introwertyków, czas dla siebie jest krytyczny aby czuć się dobrze i funkcjonować.

 

5. Wiem, kiedy kulturalnie wykręcić się z życia towarzyskiego ; )

 

Spotkania towarzyskie, imprezy i tak dalej mogą być satysfakcjonujące dla introwertyków w takim sam sposób jak dla ekstrawertyków, ale Ci pierwsi mogą czuć się usatysfakcjonowani nieco wcześniej. Po dużej ilości spotkań i interakcji z innymi introwertycy potrzebują czasu w samotności aby przerobić wszystko to,  co zostało na nich wrzucone. Wiedząc to planuj swoje spotkania wcześniej i świadomie wybieraj czas, podczas którego będziesz mógł być sam ze sobą.

 

To mogą być naprawdę bezproblemowe sytuacji – pojechanie samemu na imprezę albo poproszenie znajomych, którzy u Ciebie nocują aby spędzili parę godzin dziennie odkrywając coś samemu. Nikt się nie obrazi, a życie będzie o wiele łatwiejsze – planowanie przed czasem pozwoli Ci uniknąć cierpienia i przytłoczenia rzeczywistością i koniec końców totalnego wypalenia.

 

Wielu z moich przyjaciół to ekstrawertycy, którzy bez problemu akceptują moją samotną naturę – a kiedy ja nauczyłam się wykorzystywać jej prawdziwy potencjał jestem szczęśliwsza i żyję w pełnym spokoju z samą z sobą. Więc wszyscy introwertycy, trzymajcie się tam i ma nadzieję, że też jak już zaakceptujecie prawdziwych siebie bez względu na naturę to życie będzie jeszcze ciekawsze ; )

 

Uściski, 

Julia 

 

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved