To, że się lubisz wcale nie oznacza, że jesteś chwalipiętą!

Jest w Nas coś, co nie daje mi spokoju – generalnie uważa się, że nie powinno się być pewnym siebie a już w żadnym wypadku się lubić. Wyścig o to, kto jest bardziej skromny dochodzi niekiedy do granic absurdu (szczególnie, jeśli mamy do czynienia z dużą grupą kobiet...) a na spotkaniach scenariusz jest zazwyczaj standardowy:

 

-Ah, jaka ładna sukienka!

 

-Ale Twoja też jest naprawdę super.

 

-Chyba trochę schudłeś!

 

-Nie no coś Ty, nie ma opcji, Ty za to dobrze wyglądasz.

 

I tak dalej, i tak dalej. Powiedzieć, że się coś u siebie lubi? Nie wypada. Przyznać, że tak, długo się pracowało na te nogi/brzuch/ramiona i naprawdę się je lubi? W żadnym wypadku. Powiedzieć, że sukienka faktycznie fajnie leży? Lepiej nie zaczynać. Śmiać mi się chce, bo osoby, które się lubią i mają chociaż trochę pewności siebie postrzegane są jako te, które się chwalą, są niekulturalne myślą, że są lepsze a ja nigdy nie mogłam tego zrozumieć. Jasne, skromność to wspaniała cecha, ale kryje się w niej ogromne niebezpieczeństwo, bo łatwo można się zgubić i samemu zacząć wierzyć, że tak naprawdę, to nic wartościowego i fajnego w Nas nie ma. Dajcie spokój. Pewność siebie robi w życiu ogromną różnicę, bo jeśli nauczysz się działać będąc pewnym siebie, automatycznie staniesz się bardziej odważny. Będziesz w stanie stawić czoło wyzwaniom, Twoja wiara w siebie wzrośnie, będziesz przyciągał do siebie same pozytywne sytuacje (i osoby). Kiedy bije od Ciebie pewność siebie, życie staje się lepsze.  To, że siebie lubisz, nie znaczy, że jesteś chwalipiętą. A jeśli nie wiesz gdzie zacząć, to zacznij od małych kroków. 

 

1. Skup się na sobie (czasem).

 

Wiem, że w każdym kryją się niesamowite rzeczy. Tak po prostu jest, każdy ma kupę zalet. Jakie są Twoje? Co robisz dobrze? Co u siebie lubisz? Co dobrego mówią o Tobie inni ludzie? Od czasu do czasu daj sobie szansę pomyśleć o tym, co u siebie lubisz zamiast ciągle zastanawiać się nad tym, co możesz poprawić. To, że zauważasz co u siebie lubisz naprawdę nie oznacza, że jesteś skupiony tylko na sobie i egoistyczny. Potraktuj to jako inwestycję w swoją wartość i swój obraz siebie. I jeśli sprawia, że czujesz się lepiej, możesz pomóc innym nabyć nieco pozytywnej energii ; ).

 

2. Akceptuj komplementy.

 

Już mówiłam, jak to wygląda. Mówisz przyjaciółce: „Naprawdę świetnie wyglądasz w tej sukience” i słyszysz „Serio? Mam ją od zawsze, nie wiem nawet, czy ją lubię." Albo (scenariusz jeszcze gorszy) Twój przyjaciółka może nawet zareaguje, ale zamieni Twój komplement na coś tragicznego: „Naprawdę? Uważam, że wyglądam w niej grubo”. Eh... Wobraź sobie, że za każdym razem, kiedy obdarzasz kogo∂ komplement , dostajesz w zamian uśmiech i zwykłe „Dzięki.” WOW. Różnica jest ogromna. Trenuj uśmiechy i podziękowania i używaj ich za każdym razem, kiedy to Ty otrzymasz komplement. To kwestia ważniejsza, niż Ci się wydaje – kiedy wewnętrznej akceptujesz komplement, stajesz się jego właścicielem, co oznacza, że mówisz sobie  (nawet po cichu!) – Jestem warty tego komplementu. To ja. Wspaniałe uczucie, co?

 

3. Nigdy nie mów o sobie źle. Nigdy.

 

Za każdym razem, kiedy się krytykujesz, zabierasz sobie maleńką część siebie. Dlaczego miałbyś świadomie wybierać niszczenie swojej własnej wartości? Jeśli z jakichś względów lub ktoś w przeszłości uczył Cię być bardzo krytycznym wobec siebie powiedz: STOP. To Ty determinujesz jak się czujesz w swoim ciele więc nie oddawaj nikomu tej siły. Jeśli Twoja przeszłość nie była kolorowa, zdecyduj, że Twoja przyszłość będzie. To naprawdę tylko i wyłącznie wybór, którego samemu dokonujesz. Czy będę dzisiaj dla siebie uprzejmy? Czy mogę dać sobie odpocząć, polubić siebie, zamiast krytykować się za każdy ruch? Nie ma magicznego procesu, który sprawi, że zaczniesz się widzieć w pozytywnym świetle, po prostu zacznij to robić i powiedz kategoryczne NIE swojej wewnętrznej krytyce. Daj sobie trochę zrozumienia i trochę komplementów. Bądź właścicielem swoim pozytywnych cech i walorów.

 

4. Zauważaj pozytywne cechy u innych.

 

Porzuć porównania. Jesteś Ty i tylko Ty. Nie próbuj być kimś innym i nie żałuj, że nie jesteś kimś innym.  Najlepszą drogą do samoakceptacji to być zupełnie okay z tym, jak dobrze wyglądają i jak świetni są w niektórych rzeczach inni. Zauważaj u innych to, co lubisz zamiast tego, czego nie lubisz. Może na początku wydaje się to strasznie trudne, ale to największa siła – komplementuj przyjaciół i członków rodziny. Dostrzegaj zalety innych. Kiedy świadomie decydujesz się podnieść czyjąś samooceną, naprawdę nie musisz obniżać swojej – znaczy to tyle, że jesteś wystarczająco pewny siebie aby zauważyć to u innych.

 

5. Podejmuj decyzje, które sprawiają, że czujesz się dobrze.

 

Każdego dnia podejmujesz wiele decycji, a o wielu z nich nawet nie myślisz. Bądź pewien, że wszystkie decyzje, które podejmujesz każdego dnia sprawiają, że czujesz się ze sobą dobrze – podejmuj decyzję, które sprawiają, że jesteś z siebie dumny i czujesz się szczęśliwy. Twoje decyzje powinny być trochę jak konto w banku – możesz pomożesz przyjaciółce, wyślesz miłego maila, zostawisz komuś miłą notatkę, zdecydujesz się poćwiczyć, pójdziesz na zasłużoną drzemkę, zjesz coś pysznego ale zdrowego, poćwiczysz jogę... każda z tych małych decyzji pozwoli nadać kształt temu, jak się czujesz. Więc podejmuj decyzje, które bez przerwy napełniają Cię energią, sprawiają, że czujesz się świetnie i podnoszą Twoją samoocenę.

 

Bądź właścicielem swojej pewności siebie. Lubienie siebie nie oznacza bycie chwalipiętą. Nie musisz przepraszać za to, że masz zdrowe podejście do swojej osoby i nie musisz przepraszać, jeżeli już prowadzisz swoje życie jako Fantastyczny TY i nie potrzebujesz żadnych porad, ponieważ dokładnie wiesz, co robisz. RÓB TO DALEJ! Bądź pewny siebie i wierz w siebie, bo to zaraźliwie ; ) Przyciągniesz do siebie kupę pozytywnych, kochających siebie ludzi i możliwości, gdzie możesz po prostu promieniować energią. I będziesz świetnym przykładem, że inni też mogą kochać siebie i robić do bez poczucia winy. 

 

Ściskam Was gorąco i nie wstydźcie się lubić siebie!

 

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved