Yoga Saturdays#11 - Osiem filarów jogi – krótko i do rzeczy, czyli same najpotrzebniejsze kwestie.

Dobrze jest wiedzieć chociaż do czego się dąży albo co się robi - i mieć teoretyczne podstawy. Filary jogy, tak jak opisane w Joga Sutrach Patańdżalego składają się na ośmioczęściową drogę, zwaną Asztangą, której dosłowne znaczenie to „osiem członów” (ashta=osiem, anga=człon). Te osiem stopni, czy inaczej – kończyn,  to wskazówki i zasady moralne które pomagają sprawić aby życie miało większą wartość i głębszy cel. Są moralnym i etycznym kodem samodyscypliny - przywiązują uwagę to zdrowia osoby i pomagają dostrzec głębszą wartość w otaczającej naturze i świecie zewnętrznym. Osiem filarów jogi rozpoczyna:

 

 

1. Jama /czego nie robić/

 

Pierwszy filar, Jama, ma do czynienia z etycznymi standardami, poczuciem wewnętrznej wspólnoty, skupia się na naszym zachowaniu i na tym, jak odnosimy się do innych. Jamy to uniwersalne praktyki, które najlepiej odzwierciedla złota zasada „Nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe”. Pięc jam to:

 

Ahimsa: Zasada niekrzywdzenia

 

Satya:  Prawdomówność. Zasada ta oznacza postępowanie zgodnie z prawdą, bycie wiarygodnym wobec siebie i wobec innych, zakłada całkowitą szczerość w myślach, słowach i czynach.

 

Asteya: Zasada ta odnosi się do niekradzenia, ale też do nie bycia zazdrosnym i pożądliwym.

 

Brahmacharya: Umiejętność samokontroli 

 

Aparigraha: Mówi o przeciwstawieniu się pożądliwości i zaniechaniu gromadzenia dóbr, które nie są nam naprawdę potrzebne.

 

2. Nijamy

 

Nijamy, drugi filar, dotyczy samodyscypliny, opiera się na tym, co powinno się dotyczą naszej relacji z samym sobą, z naszymi sposobami reagowania, z naszymi emocjami. Nijamy to sposoby w jaki rozwijamy swoją praktykę, nawyki spędzania czasu samemu czy samotne spacery. Nijamy to pokonywanie słabości charakteru i nieidealnej osobowości.

 

Pięc nijam to:

 

Saucha: czystość

 

Samtosa: zadowolenie

 

Tapas: umiar,  a w dosłownym tłumaczeniu wewnętrzny płomień, grzewanie ciała- i oczyszczanie go w ten sposób z toksyn, złogów i wszelkiego rodzaju złej energii.

 

Svadhyaya: studiowanie siebie

 

Isvara pranidhana: oddanie się sile wyższej*

 

 

3. Asany

 

Asany czyli, co większość z nas widzi jako jogę -  praktykowane pozycje, są trzecim filarem budowanym na Jamach i Nijamach. Według filozofii ciało to jedynie świątynia, o którą trzeba dbać na każdym poziomie rozwoju – poprzez praktykowanie asan jesteśmy w stanie rozwinąć nawyk bycia zdyscyplinowanym i skoncentrowanym, obu niezbędnych podczas medytacji.

 

4. Pranajama

 

Pranajama to sztuki kontroli oddechu i czwarty filar jogi, który składa się z nauka technik mających na celu zdobycie mistrzostwa w kontroli oddechu i znalezieniu powiązania między oddechem, umysłem a emocjami.  Jak wskazuje dosłownym tłumaczenie „Pranajama”, czyli  "przedłużenie siły życia," Jogini wierzą, że Pranajama pomagą nie tylko odmłodzić organizm ale w rzeczywistości przedłuża samo życie.  Pranajamy można praktykować osobno – czyli siedząc i wykonując serię ćwiczeń oddechowych – lub zintegrować je z codzienną praktyką asan.

Cztery pierwsze filary jogi koncentrują się głównie na doskonaleniu osobowości, zdobywaniu pełnej kontroli nad ciałem i rozwoju świadomości siebie i energii, którą w sobie nosimy – a wszystko to przygotowuje nas na drugą połowę podróży, podczas której musimy zmierzyć się z umysłem, zmysłami i osiągnięciem wyższego stanu świadomości.

 

5. Pratyahara

 

Pratyahara, piąty filar, oznacza umiejętność odseparowania się od świata zewnętrznego i jego rozpraszających nas kwestii.  Na tym etapie jesteśmy w stanie wykonać świadomy wysiłek w celu oddzielenia się od świata zewnętrznego i jego bodźców. Praktyka pratyahara daje nam szansę na wzięcie kroku do tyłu i spojrzeniu na siebie samych z zewnątrz. Czasowe wycofanie pozwala nam obiektywnie obserwować nasze pragnienia: zwyczaje, które są być może szkodliwe dla naszego zdrowia i które mogą kolidować z naszym wewnętrznym rozwojem. W pełni świadomi ale jednocześnie odseparowani od własnych zmysłów, staramy się kierować uwagę do wewnątrz. 

 

6. Dharana

 

Każdy etap przygotowuje nas na następny, dlatego praktykowanie Pratyhary tworzy naturalne podstawy to Dharny, czyli umiejętności głębokiej koncentracji. Kiedy nie dajemy się już wewnętrznemu rozproszeniu, czas stawić czoło temu, co kreuje nasz umysł – Nie jest to łatwe zadanie! Podczas świadomego praktykowanie koncentracji, która poprzedza medytację, uczymy się jak spowolnić proces myślenia koncentrując się na jednym mentalnym punkcie lub obiekcie – może to być centrum energetyczne, obraz naszej wyobraźni czy cichy, powtarzający się dźwięk. Na tym etapie zdolności koncentracji są już do jakiegoś stopnia rozwinięte, ponieważ pracowaliśmy nad nimi podczas trzech poprzednich stadiów: kontroli postawy, oddechu i wycofania się z rzeczywistości. Podczas asan i pranajam, mimo że jesteśmy skupieni na swoich działaniach, to nasza uwaga ciągle podróżuje – zmienia się po to, aby dostroić się do postawy lub techniki oddechu. Podczas Pratyahara uczymy się obserwować siebie – teraz, w Dharna, nasza uwaga skupiona jest na pojedynczym punkcie. Wydłużony czas koncentracji naturalnie prowadzi do medytacji czyli…

 

7. Dhyana

 

Medytacja lub kontemplacja, siódmy etap Ashtangi, to nieprzerwany przepływ koncentracji. Chociaż koncentracja (dharana) i medytacja (dhyana) może wydawać się jednym i tym samym, istnieje cienka linia która rozróżnia te dwa etapy. Podczas kiedy dharna skupia się na praktyce skupienia uwagi na jednym punkcie, dhayana to świadomy stan „bycia” bez skupienia się na niczym.  Na tym etapie umysł został uspokojony, a podczas bezruchu pojawiają się w nim jedynie kilka myśli. Siła i wytrzymałość potrzebna do osiągnięcia tego stanu bezruchu jest imponująca. Ale nie poddawaj się. Choć może to wydawać się trudne, jeśli nie niemożliwe zadanie, należy pamiętać, że joga jest procesem. Nawet jeśli nie możemy osiągnąć "pozy idealnej lub nieskazitelnego stanu świadomości, to na każdym etapie rozwoju stajemy się bogatsi o nowe doświadczenia.

 

8. Samadhi

 

Patańdżali opisuje ósmy i ostatni etap Ashtanga, samadhi, jako stan ekstazy. Na tym etapie, medytujący łączy się ze swoim punktem skupienia i przewyższa swoje własne Ja. Medytujący uświadamia sobie głębokie połączenie z siłą wyższą i o wzajemnych powiązaniach ze wszystkimi żywymi istotami. Dzięki tej realizacji następuje „pokój, który przewyższa wszelki rozum”; doświadczenie szczęścia i będąc w jednym z Wszechświatem. Z zewnątrz może to brzmieć nieco wzniośle, coś w stylu „będę świętszy niż Ty”/ Jeśli jednak zatrzymamy się na chwilę aby sprawdzić, czego naprawdę pragniemy od życia, to czy radość, spełnienie i wolność nie znalazłoby się na tej liście?  Patańdżali opisuje zakończenie ścieżki jogi tym, do czego w głębi duszy dążą wszyscy ludzie : spokoju, który nie może być ani kupiony ani zdobyty.  Wewnętrzny spokój może być tylko doświadczeniem, za który ceną jest nieustanna praca i poświęcenie praktykanta.

 

 

 

* specjalnie nie używam słowa Bóg. Siła wyższa to dla każdego coś innego i wiara nie ma z tym nic wspólnego. Joga może być spokojnie studiowana nawet, jeśli jesteś wierzący – o tym innym razem. 

 

Namaste! 

 

; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved