O nawykach, które nie pozwalają Ci pójść do przodu.

Wszyscy jesteśmy stworzeniami, które kochają i łatwo rozwijają w sobie nawyki. Jeśli przyzwyczaimy się do jakiegoś produktu, to ciężko się nam przerzucić na inny – i tak dalej, i tak dalej. Rutyna może sprawdzać się bardzo dobrze jeżeli chodzi o efektywność (w pracy i w życiu) ale może stać się przeszkodą, jeśli rozwiniemy w sobie nawyki, które hamują nasz rozwój. Czyli jakie i jak się ich szybko pozbyć?

 

1. Nie rób kilku rzeczy na raz.

 

Zamiast tego staraj się skupiać na jednej rzeczy i robić wszystkie te, które masz na liście po kolei. Wielozadaniowość często daje nam poczucie, że udało nam się zrobić więcej, niż tak naprawdę zrobiliśmy, dlatego tak ciężko się jej pozbyć. Ale tak naprawdę, kiedy dzielimy swoją uwagę na wiele różnych spraw, ciężej nam się skupić. I prawdopodobnie nie zaoszczędzisz wiele na czasie a jakość Twojej pracy znacząco spadnie. Polecam grupowanie spraw do załatwienia – na przykład płacenie wszystkich rachunków razem – ale lepiej skupić się na jednym, głównym zadaniu dopóki nie jest ono skończone.

 

2. Nie odkładaj. 

 

Zamiast tego zaplanuj, kiedy musisz skończyć swoją pracę, trzymaj się terminów i nagradzaj się za małe kroki. Odkładanie nigdy nie było moim problemem ale znam kilka osób, dla których to jeden z najgorszych nawyków. Ale bardzo łatwo można z nim walczyć - ustalaj sobie terminy, których musisz się trzymać. Jeśli masz duże projekty z odgórnie narzuconym terminem, rozłóż je na mniejsze części i każdej z nich przypisz termin. Aby utrzymać motywację możesz dawać sobie małe nagrody – spacer, telefon do przyjaciółki, pyszne cappuccino!

 

3. Nie miej emailowej obsesji.

 

Zamiast tego sprawdzaj swoją skrzynkę raz na godzinę. Maile to ogromne źródło niepotrzebnego rozporszenia w miejscu pracy. Szczególnie, jeśli wyrobimy w sobie niemal obsesyjny nawyk sprawdzania skrzynki co pięć minut (jak ja – nawet na telefonie, zaraz jak się obudzę!). Pamiętaj, że prawie każdy email może poczekać – naprawdę nic nie jest aż tak pilnego. Zamiast tego sprawdzaj swoją skrzynkę raz na godzinę. Na początku nastawaj sobie czas aby nauczyć się kiedy możesz to zrobić a z czasem stanie się to naturalne.

 

4. Nie stresuj się.

 

I daj sobie czas, aby rozwiązać problem. Wiadomo, że kiedy jesteś pod presją to pierwsze co przychodzi do głowy to natychmiast zakopać się w nowym problemie. Jednak nie powinineś się bać tego, aby dać sobie chwilę na przemyślenie sprawy i spokojne wymyślenie planu. Pośpiech sprawia, że nie zauważasz najważniejszych informacji, nie pozwalasz sobie na wprowadzenie najlepszych rozwiązań, pomijasz okazje i źródła rozwiązania problemu.

 

5. Nie mów „tak” bezmyślnie.

 

I najpierw przemyśl, jakie masz opcje. Mówienie „tak!” na każde otrzymane zadanie to chyba najprosza jego część ale z czasem możesz zacząć żałować bezmyślnego zgadzania się ze wszystkim. Zanim się na coś zgodzisz, sprawdź, na czym polega zadanie i czy dobrze je wykonasz. Jeśli mówisz tak tylko dlatego, że musisz, to zaczniesz czuć się niedoceniany i zawalony dosłownie każdą robotą.

 

6. Nie przeprawowuj się.

 

Szanuj siebie i swoje zdrowie. Wszyscy znamy kogoś, kto zawsze coś robi, nie wie, w ilu projektach bierze już udział i śpi po trzy godziny na dobę bo tak jest zajęty. Może się wydawać, że to jedyna droga aby coś osiągnąć ale tak naprawdę na dłuższą metę nie ma to sensu – prowadzi do wypalenia i przemęczenia. Nie miej poczucia winy, że od czasu do czasu potrzebujesz przerwy albo że przesypiasz swoje osiem godzin. To, jak się traktujesz ma ogromny wpływ na Twoją pracę – jak szybko i jak dobrze ją wykonujesz. Ja czasem pracuję kilka godzin dłużej przez tydzień ale potem biorę tydzień wolnego, aby zupełnie odpocząć. Spróbuj różnego rodzaju odpoczynku – naprawdę fajnie jest przypomnieć sobie, że jest życie po za pracą!

 

Uściski, 

 

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved