Marzysz o maratonie? – Kilka punktów do przemyślenia.

Zaczyna się sezon na biegi i maratony. W podekscytowaniu wszyscy zapisują się, na co się da – i dobrze, ruch to zdrowie – ale rzucać się od razu na głęboko wodę to nienajlepszy wybór. Zawsze chciałam (i dalej chcę..) przebiec maraton, chociaż konsekwencje zdrowotne nie prezentują się zachęcająco. Jednak dla mnie - i dla wielu innych biegaczy przebiegnięcie 42.195 km to dystans, który wcześniej czy później planują pokonać. 

 

Wybór należy do Was – ale nie popełnijcie błędu i nie podejmujcie pochopnie decyzji o trenowaniu. Przygotowania wywrócą do góry nogami Wasze życie na najbliższe miesiące i narażą ciało na stres, jaki najprawdopodobniej wcześniej nie doświadczyło. Więc zanim postanowicie w zapale zapisać się na maraton i rozpocząć treningi, jest parę punktów do przemyślenia. Zastanówcie się, czy jesteście dobrze przygotowani na podróż przed Wami, bo tylko w taki sposób odniesiecie sukces ; )

 

Czy chcesz?

 

Niby oczywiste. Ale może nie chcesz. Może wszyscy Twoi znajomi już przebiegli. Może wciąż Cię ktoś pyta, kiedy Ty się zdecydujesz.  Albo czy już nie czas. Jak nie chcesz, to nie. Nie ma żadnego ustalonego momentu, w którym „wypada pobiec”. Jak nie chcesz, to może zachcesz za rok a jeśli nie – też dobrze.

 

Czy masz czas, żeby trenować?

 

Czy masz czas? Wszystkim się wydaje, że tak. Tak ale tak poważnie – czy masz czas, żeby trenować do maratonu? To nie będzie czas poświęcony tylko bieganiu – to będzie czas poświęcony regeneracji, przygotowywaniu posiłków,  ubrań odpowiednich do pogody. Czas porannych pobudek i wycieczek na siłownię. Brak odpowiedniej ilości czasu spowoduje tylko frustrację.

 

Jeśli w jakimkolwiek momencie przeszło Ci przez myśl, że Twój plan tego nie zniesie zacznij od półmaratonu. Wciąż będzie wymagał przygotowania, treningu i odpoczynku ale chociaż mniejszego. Pamiętaj też, że nawet w dni treningowe poziom zmęczenia będzie o wiele wyższy niż normalnie, co może utrudniać pracę i wykonywanie codziennych czynności.

 

Czy cierpisz z powodu wcześniejszych urazów i kontuzji?

 

Jeśli masz problemy z kolanami albo bolące plecy, zwiększenie ilości treningów wyrządzi Ci więcej szkody niż pożytku . Przemyśl swój stan i zastanów się, czy jesteś w stanie zaryzykować kolejny uraz. Jeśli przechodzisz właśnie rehabilitację lub jest pod okiem fizjoterapeuty, przedyskutuj z nimi swoje plany. No i na koniec – czasem naprawdę nie warto poświęcać zdrowia i możliwości normalnego poruszania się tylko po to, żeby przebiec maraton.

 

Jesteś zdecydowany zupełnie zmienić swoje nawyki żywieniowe?

 

Maraton wymaga całkowitej zmiany w diecie – musisz zmienić nawyki żywieniowe, żeby Twoje ciało było przygotowanie na godziny treningu. Jeśli nie lubisz jeść, jesz raczej mało i nie przepadasz za pełnowartościowym, zdrowym jedzeniem, może pojawić się problem. Jeśli nie dostarczysz sobie wystarczającej ilości składników odżywczych, Twoje wyniki się pogorszą i będziesz miał problemy z zakończeniem zaplanowanych wcześniej długich biegów. Eating is a must.

 

Czy wiesz, w co się pakujesz?

 

 

Są różne maratony. Maratony terenowe są zupełnie inne niż maratony uliczne więc upewnij się, ze wiesz, na co się zapisujesz. Chociaż maratony terenowe są mniej popularne, mogą być łatwiejsze dla początkujących, ponieważ zmienia się środowisko a podłoże jest miękkie. Biegnąc maraton uliczny przygotuj się na 42.195 km po chodnikach z minimalną zmianą scenerii… Maratony uliczne są bardziej niebezpieczne dla stawów i stóp, podczas kiedy maratony terenowe nie są aż tak obciążające – biega się po liściach, błocie i generalnie miękkim podłożu. Każdy krok jest niespodzianką – skała, kałuża, pola i góry. Maratony terenowe są bardziej satysfakcjonujące mentalnie – jednak zmiana podłoża będzie miały wpływ na Twój czas. Przygotuj się na dłuższy czas w terenie i zdecyduj, który maraton jest bardziej w Twoim stylu.

 

Udanego biegania ; D

 

Julia

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved