Jak jeść czysto? Kilka podstawowych zasad.

"Czysta miska" albo "jedzenie czysto" to dosyć łatwy do ogarnięcia koncept z niepoliczalnymi zaletami. Jedzenie czysto ma za zadanie rozwijać świadomość jedzenia, tego skąd pochodzą produkty i budować nawyk wybierania i przygotowywania jedzenia tak, aby pokonywało ono jak najkrótszą drogę do naszych talerzy. Celem jedzenia czysto nie jest ani liczenie kalorii ani eliminowanie grup produktowych, ale cieszenie się najświeższym i najbardziej naturalnym jedzeniem o najbogatszej zawartości składników odżywczych. Jedzenie czysto ma też na celu podkreślenie radości, jaka płynie z przygotowywania i dzielenia posiłków – to taka ścieżka to zdrowszego stylu życiu, krok po kroku ; ) Jak zacząć swój czysty styl życia?

 

1. Kupuj czysto.

 

Czysta miska zaczyna się w sklepie – pierwszym krokiem jest zapoznanie się, czy produkty, które kupujesz są produktami, które są w sezonie i czy są pozyskiwane lokalnie.  Zacznij zwracać uwagę na to, z jak daleka przyjeżdżają do Ciebie warzywa, owoce, mięso i ryby, które kupujesz. Drugim krokiem jest nauczenie się czytania etykiet. To nie jest takie trudne jak się wydaje a zasada jest jedna – staraj się eliminować wszystkie produkty, które mają pięć lub więcej składników, których nazw nie jesteś w stanie wypowiedzieć na głos.

 

2. Gotuj czysto.

 

Polub gotowanie i zacznij przygotowywać więcej swoich własnych posiłków. Jedzenie w domu oszczędzi Ci niepotrzebnych kalorii, zmniejszy spożycie soli i jest bardzo korzystne dla portfela. ; ) Unikaj gotowania z dużą ilością tłuszczu, szczególnie zwierzęcego – zamiast tego gotuj na parze lub przygotowuj stir-fry aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych. Używaj oleju z oliwek zamiast masła i zamień sól na przyprawy, zioła, czosnek i cytrynę.

 

3. Jedz czysto.

 

Jedz o wiele więcej warzyw.

 

Zjadaj swój codzienny przydział niskokalorycznych ale pełnych witamin i minerałów warzyw. Diety bogate w warzywa i owoce redukują ryzyko chorób serca, podwyższonego ciśnienia krwi i otyłości. Metoda przygotowywania zależy od warzyw, niektóre dostarczają pełni składników przygotowane, niektóre jedzone na surowo. Aby zachować najwięcej składników odżywczych, najbezpieczniejszymi metodami przygotowywania jest gotowanie na parze, pieczenie czy grillowanie. Aby podwyższyć swoje spożycie warzyw możesz zamienić zwykły makaron na wstążki z cukinii lub dyni ; ).

 

Jedz produkty pełnoziarniste.

 

Dlaczego produkty pełnoziarniste są „czystsze” niż te przetworzone? Produkty, które zawierają "pełno-"w swojej nazwie to te, które nie są pozbawione otrębów i łusek, podczas kiedy te przetworzone pozbawione są błonnika i niektórych witamin.Wybieraj pełnoziarnistą pszenicę, quinoę, płatki owsianie czy brązowy ryż. Zrezygnuj z białego ryżu, jasnego chleba, kupowanych w sklepie ciastek, krakersów i przygotowanych ciast.

 

Jedz produkty nieprzetworzone.

 

Skoro jedzenie czysto to jedzenie produktów w ich najbardziej naturalnej formie, to oczywistym jest, że wysoko przetworzone, napakowane cukrem produkty nie są na liście produktów do spożycia. Porzuć słodycze, słodzone napoje, gotowe ciastka. Pamiętaj, że 4g cukru, który widzisz na etykiecie, to w rzeczywistości 1 łyżeczka cukru, więc 16g to jak wrzucić cztery łyżeczki sztucznego cukru do swojego jedzenia!

 

Czytaj dokładnie etykiety na produktach i uważaj na te, które zawierają ukryte cukry, takie jak batoniki musli, płatki, gotowe owsianki, owoce w puszkach, gotowe sosy do makaronów i sałatek, mrożone desery, soki owocowe i napoje sportowe. Szukaj niskocukrowych alternatyw – albo rób je samemu.

 

Jedz mniej mięsa.

 

Jedzenie czysto nie polega na eliminowaniu żadnych grup produktowych ale jedzenie mniejszej ilości mięsa pomoże Ci wyeliminować tłuszcze nasycone z Twojej diety. Wyrób sobie nawyk jedzenia mniejszych porcji mięsa (porcja jest wielkości około talii kart) a większych warzyw, produktów pełnoziarnistych i strączkowych. Jeśli możesz szukaj lokalnie dostarczanego i organicznego mięsa i planuj jedną lub dwie porcje czerwonego mięsa w tygodniu.

 

Pij czysto.

 

Czyli nieodzowna część czystego stylu życia. Picie alkoholu w ograniczonych ilościach oznacza jeden drink do posiłku dla kobiet i dwa dla mężczyzn. Trzymaj się z dala od słodzonych drinków i wybieraj czerwone wino (które w niewielkich ilościach ma pewne zalety wink).

 

Jedzenie czysto jest fajne, bo nie jesteś na diecie ale wybierasz zdrowe produkty, które mają korzystny wpływ na Twoje zdrowie - a przecież o to chodzi. I do tego dochodzi lepsze samopoczucie, bo nie trzeba ciągle myśleć co można zjeść, a czego nie. 

 

Pozdrawiam, 

Julia ; ). 

 

PS. Przepraszam za kilka dni przerwy, problemy organizacyjne i zagubiona ładowarka do laptopa sprawiła trochę kłopotów. Ale już po ; ). 

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved