Yoga Saturdays #12 -  Joga na dobranoc – nie musisz nawet wychodzić z łóżka ; )

Kocham spać ; ) Ale nie lubię jak życie przelatuje mi przez palce i staram się brać z niego jak najwięcej, dlatego kiedy już mam okazję odpocząć, to staram się to naprawdę doceniać – ale łóżko nadaje się nie tylko do spania – możesz też ćwiczyć w nim jogę. Kilka prostych póz na dobranoc pomoże Ci obniżyć poziom energii tuż przed zaśnięciem i przyniesie lepszy sen. Do jogi w łóżku jest tylko jeden wymóg – potrzebujesz łóżka (wiadomo) albo materaca. Mam dla was kilka ulubionych póz, które pozwalą się Wam zrelaksować i są idealne na te dni, kiedy lądujesz w łóżku i natychmiast żałujesz, że nie miałeś czasu wykonać swojej codziennej praktyki – ale nigdy nie jest za późno ; ) 

 

1. Skręty tułowia na leżąco

 

Połóż się na plecach na kołdrze, zegnij prawą nogę w kolanie i przyciśnij do klatki piersiowej. Weź kilka głębokich oddechów, przyciśnij nogę nieco mocniej po czym opuść ją na lewą stronę tułowia. Połóż swoją lewą ręką na zewnętrznej części prawego uda i delikatnie dociśnij w dół. Staraj się utrzymywać prawy bark na łóżku.  Weź osiem (wolnych), głębokich oddechu i zmień nogi.

 

2. Uttanasana – Skłon do przodu na poduszkach

 

Weź jedną większą lub dwie mniejsze poduszki – usiądź z nogami wyprostowanymi przed sobą i ułóż na nich poduszki. Weź głęboki oddech aby wykreować nieco przestrzeni w kręgosłupie, wyobraś sobie, że ktoś delikatnie pociąga Cię do sufitu - podczas wydechu delikatnie opuść ciało na poduszki I obejmij je ramionami –  jeśli nie dosięgasz i potrzebujesz więcej wysokości, zawsze możesz dodać kilka poduszek. 

 

3. Viparita Karani – Pozycja leżąca z uniesionymi nogami

 

Połóż się na plecach i dosuń się bokiem do ściany lub oparcia łóżka. Zegnij nogi w kolanach i ułóż je na ścianie.  Dosuń się do niej tak, aby dotykać jej pośladkami – aby dodatkowo chronić odcinek lędźwiowy, możesz ułożyć tam niewielką poduszkę. Połóż się, rozluźnij ramiona układając je na bok albo delikatnie połóż je na brzuchu. Zamknij oczy i oddychaj głęboko przez kolejne 5 minut.  Aby wrócić do pozycji wyjściowej, zegnij kolana i obróć się na bok – odepchnij się od łóżka aby usiąść.

 

4. Medytacja na siedząco.

 

Ułóż kilka dużych poduszek za plecami albo usiądź przy ścianie lub oparciu łóżka. Usiądź w wygodnej pozycji ze skrzyżowanymi nogami (może być kwiat lotosu, może być zwykłe skrzyżowanie nóg, zrób to, na co pozwala Ci Twoje ciało. Zamknij oczy i znajdź balans między wdechami i wydechami. Podczas wdechów skup się na jednej myśli – Jestem spokojna, podczas wydechu myśl – Czas na odpoczynek. Możesz pozostać w tej pozycji tak długo, jak chcesz.

 

5. Savasana – całkowita relaksacja.

 

Po medytacji staraj się nie otwierać oczu i delikatnie wsuń się pod kołdrę. Włóż pod głowę swoją ulubioną poduszką ale pozostań na plecach podczas ostatniej pozy – Savasany, czyli relaksacji. Możesz ułożyć ręce pod kołdrą lub na kołdrze i po prostu ciesz się tym, co otrzymało Twoje ciało z poprzednich póz – staraj się nie wykonywać niepotrzebnych ruchów. Jest duża szansa, że zaśniesz w tej pozie i przewrócisz się na bok wtedy, kiedy będziesz gotowy ; ). 

 

Ta sekwencja jest łatwa do wykonania i idealna, jeśli jesteście zmęczeni i zdarzyło się, że brakuje Wam czasu. Dobrze sprawdza się po stresującym dniu, kiedy nie mimo totalnego zmęczenia nie możecie spać i potrzebujecie czegoś, co pozwoli Wam wprowadzić się w odpoczynkowy nastrój. Mam nadzieję, że Wam też pomoże się trochę odstresować! 

 

Namaste! ; )

 

Julia 

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved