Jak na dobre pogodzić się z jedzeniem i cieszyć się życiem?

Patrzysz na innych, którzy umieją odłożyć  dopiero co rozpoczęty kawałek ciasta i po cichu żałujesz, że Ty też nie umiesz jeść „tak normalnie”? Że nie masz więcej kontroli nad swoim jedzeniem i nie umiesz zbudować z nim zdrowej relacji? Myślisz o tym, przestać zamartwiać się tym, czego nie możesz jeść?  Jeśli odpowiedziałaś „tak! To ja” na większość z tych pytań, bez paniki. Wszystko z Tobą w porządku. I da się z tego wyjść.

 

Objadanie zdarza się każdemu i może wynikać z wielu najróżniejszych kwestii.  Może Twoja dieta jest za bardzo restrykcyjna albo posiłki są nudne i pozostawiają Cię głodną i nieusatysfakcjonowaną.  Może brakuje Ci snu i albo jesteś bardzo zestresowana, dlatego sięgasz po jedzenie jako źródło komfortu. Ale jesteś już tak głodna, że przegapiasz moment, kiedy Twoje ciało mówi, że jest już najedzone. Nieważne – ważne, gdzie zacząć, żeby zakończyć zaklęty krąg nadmiernego jedzenia.  

 

1. Zacznij od wyobrażenia sobie swojej idealnej relacji z jedzeniem.

 

Brzmi jak brzmi, ale bardzo mi pomogło. Poświęć 10-15 minut ze swojego dnia, zamknij oczy i wyobraź sobie, jak chcesz żeby wyglądała Twoja relacja z jedzeniem za parę miesięcy. Czy chcesz się wciąż stresować z powodu ilości jedzenia którego nie powinnaś jeść? Pewnie nie. Więc jakbyś chciała, żeby to wyglądało? Może to wyglądać na przykład tak:

 

„Jem, kiedy jestem głodna – szanuję odczucia mojego ciała i jestem w stanie powiedzieć stop, kiedy jesteś już najedzona. Mogę jeść wszystko, co kocham w optymalnych ilość wiedząc, że po posiłku chcę się czuć pełna energii i szczęśliwa”

 

Kluczem jest realistyczne podejście do sprawy. Jaka jest szansa, że utrzymasz niskokaloryczną, restrykcyjną dietę przez całe życie? Raczej mała. Bądź szczera i zapisz, co działa w Twoim przypadku.

 

2. Zacznij jeść to, czego od zawsze unikasz.

 

To jest jeden z najtrudniejszych kroków, jakie musisz postawić. Nie da się go zrobić na raz i najlepiej zacząć od małych kroków – jednego produktu lub dwóch. Długotrwałe diety prowadzą do tego, że organizm zaczyna domagać się wszystkiego tego, czego nie dostaje – teraz, już, natychmiast.

 

Nie ma nic złego w tym, że chcesz jeść zdrowo – jeśli jednak od pewnego jesteś na bardzo restrykcyjnej diecie, która sprawia, że czujesz się głodna, zmęczona i pozbawiona energii nic dziwnego, że rzucasz się na jedzenie przy każdej okazji.  Kiedy nie pozwalasz sobie czegoś jeść, pragniesz tego jeszcze bardziej.

 

Bądź szczera sama ze sobą. Czy czujesz, że pozbawiasz się radości jedzenia? I starasz się trzymać niemożliwe restrykcyjnej diet?  Jeśli tak, postaraj się powoli dodawać produkty, na które wcześniej być sobie nie pozwoliła, żeby zachować balas i różnorodność. W ten sposób nie będziesz czuła, że musisz zjeść wszystkie ciastka na raz, bo to ostatni raz, kiedy pozwalasz sobie ich dotknąć. Poczujesz, że Twoja dieta jest bardziej zrównoważona i przestaniesz rzucać się na jedzenie.

 

3. Jedz w ciszy i spokoju.

 

Okay, ja TEŻ czytam maile przy śniadaniu. Czasem naprawdę nie ma czasu, żeby zjeść w spokoju.  Ale to prawda – odłóż wszystkie książki, telefony, pracę.  Aby naprawdę cieszyć się jedzeniem, musisz mieć okazję naprawdę spróbować tego, czym odżywiasz swoje ciało. Zamknij oczy, przełykaj powoli, weź głęboki oddech – odkładaj sztućce między kolejnymi kęsami. Jeśli wszystko Cię rozprasza, gonisz za uczuciem satysfakcji – kiedy jesteś skupiona, masz okazję naprawdę poczuć smak jedzenia. Zaskoczy Cię, jak niewiele potrzeba, aby czuć się naprawdę najedzonym – wystarczy tylko nauczyć się rozpoznawać i wsłuchiwać w znaki, jakie daje Ci twój organizm.

 

4. Słuchaj swojego ciała.

 

Brzmi dosyć łatwo, ale jeśli już od pewnego czasu podróżujesz między dietami a objadaniem się, ta rada może brzmieć, jakby zupełnie mi odbiło. No bo co? Jak mam ochotę jeść wszystko, to chcę? Nie ma opcji.  Ale tak naprawdę Twoje ciało nie chce czuć się aż tak napchane – da Ci znać, czego potrzebuje i kiedy ma dość. Tylko musisz dać mu szansę. Zacznij od pytania siebie, czy jesteś głody przed, podczas i po posiłku – da Ci to moment na zastanowienie się nad tym, czego naprawdę teraz potrzebujesz.

 

5. Rób rzeczy, które kochasz.

 

Może jedzeniem starasz się zapełnić coś, czego brakuje w Twoim życiu. Poświęć chwilę i przemyśl, czego Ci brakuje – Przygody? Przyjaciół? Sportu? Pasji? Medytacji? Spokoju? A może nowej ścieżki zawodowej? Kiedy odkryjesz, czego naprawdę potrzebujesz, możesz postarać się dodawać to do swojego życia, zamiast poddawać się jedzeniu.

Zacznij od teraz!

 

 

Julia

 

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved