Jak biegać na bieżni? Dla początkujących.

Stwierdzenie, że bieganie na bieżni to nie bieganie wcale nie jest prawdą – jeśli wiesz, jak poprawnie biegać na siłowni to trening może być tak samo efektywny jak bieganie w terenie. Kilka wskazówek dla tych, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z bieganiem i pozostaje tylko założyć buty ; ) 

 

1. Biegaj środkiem pasa.

 

To nie żart i jedna z bardzo ważnych kwestii  - bieganie środkiem pasa pozwala na to, że masz wokół siebie dużo przestrzeni i możesz pozwolić sobie na pełen zakres ruchu ciała (w tym ruchy rękami) niż wtedy kiedy biegniesz za blisko panelu lub zbyt blisko boków bieżni. Jeśli Twoja klatka piersiowa dotyka panelu z przodu bieżni, to jesteś za blisko!

 

2. Chodź i biegaj na przemian.

 

Dopóki nie zbudujesz odpowiedniej wytrzymałości aby biegać na długie dystanse, układaj treningi tak aby biegać i chodzić naprzemiennie. Treningi nie będą wydawały Ci się takie nudne i monotonne a pewnego dnia zorientujesz się, że po prostu nie potrzebujesz już tych przerw na chodzenie!

 

3. Znajdź system, który pozwoli Ci na zapisywanie danych po treningu.

 

Tym sposobem będziesz w stanie monitorować swoje postępy. Aplikacje tzw „ogólnofitnesowe” takie jak FitBit są okay, ale jeśli chcesz się wdrożyć w bieganie na stałe to potrzebujesz lepszego planu ; ) Ja używałam RunKeepera, ponieważ pozwalał na manualne wpisywanie kilometrów kiedy GPS nie był dostępny i miał dosyć dobry sygnał. Ostatnimi miesiącami (niestety) RunKeeper trochę spadł w moich rankingach i coraz częściej się gubił dlatego przerzuciłam się na MapMyRun – ma dobry sygnał nawet w pochmurne dni i dobrze liczy kilometry. 

 

4. Nie biegaj na wysokich prędkościach (przynajmniej nie od razu).

 

Jeśli nie czujesz się jeszcze zupełnie bezpiecznie i nie masz wszystkiego pod kontrolą to trzymaj się swojej komfortowej prędkości. Próba sprintowania na bieżni wcześniej niż wtedy, kiedy czujesz się zupełnie pewnie może spowodować że stracisz kontrolę i równowagę i doprowadzisz do urazów.

 

5. Upewnij się, że masz buty zawiązane zawsze na dwa razy aby uniknąć potknięć i upadków!

 

Niby kolejna oczywista kwestia, ale naprawdę sporo ludzi schodzi (spada?) z bieżni z całkiem poważnymi urazami z powodu zwykłego braku ostrożności. Wiąż buty na dwa razy albo używaj sznurówek wyścigowych zamiast zwykłych. Sznurówki wyścigowe są wyposażone w pewnego rodzaju zamek, więc nie ma opcji aby rozwiązały się podczas biegu. I upewnij się, że Twoje buty są dobrze dopasowane do kształtu Twojej stopy i Twoich treningów!

 

Miłego biegania!

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved