Dlaczego każdy powinien przestać mówić, że joga to nie jest prawdziwy trening?

„Ale co ćwiczysz OPRÓĆZ jogi?” – to pytanie pada zazwyczaj razem w kilkoma innymi między rozmowami na temat treningów. A no ćwiczę coś tam. Biegam. Jeżdżę na rolkach. Pływam. Robię mnóstwo rzeczy. „Ale chodzisz na siłownię? Ćwiczysz ze sztangą? Obwodowy? ” Czasem robię, czasem ćwiczę. Ale bez przesady. Zależy od nastroju. Ale zawsze myślę sobie, że już naprawdę czas skończyć z magicznym myśleniem, że joga to nie sport -  a czy możesz zostać niesamowicie silnym tylko dzięki jodze? Odpowiedź jest prosta – tak! Dobrze zaplanowany trening jogi da Ci siłę, rzeźbę i pokłady energii - obiecuję!

 

Kiedyś myślałam tak samo - "Ale nuda. Czemu tak wolno. To nie dla mnie."  Ale w zasadzie problem polega na tym, że ciężko nam zrozumieć jedną, bardzo ważną rzecz na temat jogi – nie każda praktyka opiera się na delikatnych ćwiczeniach rozciągających, długiej medytacji i powolnych przejściach z jednej pozy w drugą. Dryfujemy w stronę generalnego niezrozumienia koncepcji jogi – uważa się, że sprawi ona, że zyskasz elastyczność i zwinność ale nie da Ci siły i wytrzymałości – kiedy w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Joga jest najłatwiejszą (i najfajniejszą!)  drogą do znalezienia balansu między siłą a elastycznością mięśni. 

 

Jeśli kiedykolwiek zdecydowałeś się przekroczyć próg  90-minutowych zajęć z power jogi to wiesz, że po kilku minutach będziesz ociekać potem. A co z joginami, którzy płyną przez swoje serie z lekkością pióra? Wykonywanie balansowania na rękach nie wystarcza – trzeba się jeszcze obniżyć i  płynnie przejść do inwersji. Zmęczony na samą myśl? Spróbuj 90 minut zajęć z vinyasa jogi a poczujesz ze kilka burpees to zwykłe wakacje. Vinyasa to połączona sekwencje póz, która ma na celu podtrzymywanie wewnętrznego ognia praktykującego -  wyobraź sobie robinie pompek, podskoków i planków raz za razem – wolno i dokładnie. I tak w kółko. Wszystkie te style (i wiele więcej –  jak hot power joga, czyli dynamiczna sekwencja w podgrzanym pomieszczeniu) mają niesamowicie potężne podejście do tego, czym jest joga.  Używają ruchu w połączeniu z oddechem, koncentracją i balansem.

 

Wiele razy podczas zajęć widywałam niesamowitych atletów, dużych, wysportowanych facetów, którzy po 10 minutach potrzebowali odpoczynku w pozycji dziecka. I wcale nie oznacza to, że nie mają oni siły – nie, nie – to po prostu nowa forma bycia świadomym swojego ciała i nowy sposób na ruch, do którego mięśnie nie są przyzwyczajone.  

 

„Joga”- słowo w sobie tłumaczy się jako „ujarzmienie”. Ktoś, kto praktykuje jogę, jest w stanie  stworzyć perfekcyjną unię między siłą a elastycznością – to yin and yang – balans absolutny. Dobry nauczyciel jogi umie tak ułożyć sekwencję, aby doprowadzić swoich studentów na skraj ich fizycznej możliwości na chwilę przed wykonaniem pozy, która ukoi i rozluźni mięśnie. I wtedy, zanim się zorientujesz, przepłyniesz przez półtorej godziny zajęć z rzeźbienia i rozciągania mięśni, które da Ci siłę i balans.

 

Nie chcę powiedzieć, że należy porzucić wszystkie inne formy ruchu, jak biegi czy treningi siłowe, bo różnorodność jest najważniejsza. Do zapamiętania jest jednak to, że joga to nie jest dzień wolny od treningu. Joga to nie jest czas spędzony na odpoczynku. Joga TO dzień treningu. Możesz używać jej jako alternatywę do zmiany treningowej rutyny ale sesja prawdziwej jogi wyczerpie 100% Twojego zapotrzebowania na dzienną dawkę potu i dbanie o siebie.

 

Koniec końców – jak ze wszystkim, jeśli będziesz całkowicie poświęcony praktyce jogi i angażował się w zajęcia systematycznie, to joga sprawi, że będziesz silniejszy, bardziej wytrzymały, zwinniejszy i  - jako dodatkowy bonus – emocjonalnie i duchowo stabilniejszy. Tylko nie daj się przekonać, że nie można. Można. 

 

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved