Dlaczego bycie szczupłym bywa gorsze, niż nadwaga?

Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, to bycie szczupłym niekoniecznie oznacza bycie zdrowym a wręcz przeciwnie – czasem może wskazywać na gorszą kondycję zdrowotną i większą śmiertelność. Więc może warto być trochę większym ale za to sprawnym i o budowie z bardziej równomiernie rozłożoną tkanką tłuszczową?

 

Może... przynajmniej takie wnioski zostały wysnute z najnowszych badań, podczas których naukowcy porównali osoby szczupłe o niskiej masie mięśniowej, niskiej sprawności fizycznej i zdrowym BMI z osobami o nieco wyższej wadze ale o tłuszczu rozłożonym bardziej równomiernie. Lekarze badali 15 000 dorosłych amerykanów i przez 14 dokładnie sprawdzali ich parametry – po czym doszli do wniosku, że Ci, którzy są zagrożeni większym ryzykiem śmierci to Ci, którzy mają zbędną oponkę w przeciwieństwie do tych o wyższym BMI.

 

Mężczyźni, którzy mieli normalną wagę ale wyższy wskaźnik bioder do talii (czyli mówiąc prosto – większy obwód brzucha) byli ponad dwukrotnie bardziej zagrożeni ryzykiem śmierci niż Ci, którzy plasowali się jako otyli lub z nadwagą. A przewidywalna długość życia była o wiele niższa u osób szczupłych ale z dodatkową oponką niż u tych, którzy ważyli więcej ale mieli tłuszcz rozłożony bardziej równomiernie.

 

Jednym słowem – Nie wszystkie kilogramy, które nosisz mają jednakowy wpływ na Twoje zdrowie. Zależy gdzie je nosisz!

 

I chociaż naukowcy wciąż nie dostarczyli nam dokładnej informacji dlaczego dystrybucja tłuszczu jest taka ważna to poprzednie badania wskazują że tłuszcz, który znajduje się w okolicach brzucha jest o wiele bardziej niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ otacza najważniejsze organy niż tłuszcz, powiedzmy na ramionach czy udach. Jego wysoki poziom jest również o wiele bardziej połączony z rozwinięciem się insulinoodporności, problemów z gospodarką hormonalną czy stanami zapalnymi w ciele.

 

Oczywiście, nie mówię, że utrzymywanie znacznej nadwagi jest zdrowe, szczególnie, jeśli jest ona spora – jest nadal połączona z podwyższonym ryzykiem cukrzycy i chorób serca. ALE na pewno prawdą jest to, że nawet jeśli Twoje BMI plasuje się w zdrowym zakresie ale nie jesteś wielbicielem sportu, to nadal możesz być zagrożony. Nigdzie nie jest powiedziane, że bycie szczupłym zapewni Nam zdrowie - a wręcz przeciwinie. BMI chociaż jest podstawowym wskaźnikiem prawidłowej masy ciała nie bierze pod uwagę masy mięśniowej, tłuszczowej ani wody - więc powiedzmy sobie szczerze, jest zupełnie bezużyteczne. 

 

Ale jest też dobra wiadomość -   jeśli martwisz się obwodem swojego brzucha to jest mnóstwo rzeczy, które możesz zacząć robić - badania wskazują, że treningi, zdrowy styl życia, optymalna dieta świetnie poradzą sobie z tłuszczem na brzuchu ( i nie tylko ; ))

 

Pozdrawiam,

 

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved