Dlaczego bieganie to nienajlepszy pomysł, jeśli chcesz zrzucić parę kilo?

Muszę się przyznać – trochę przytyłam ; )  Ostatnie miesiące (bo wakacyjne) upłynęły pod znakiem spotkań, nadrabiania zaległości, wina i imprez – więc nic w tym zaskakującego! Ale bez paniki, wystarczy obciąć używki i wrócić na normalne tory a efekty niedługo się pojawią, i stąd też post o bieganiu (które kocham!) – bo przychodzi do głowy jako pierwsze wszystkim tym, którzy chcą zrzucić parę kilo lub zbędnego tłuszczu. I o tyle o ile wielu z nas uwielbia te poranne biegi (jak ja!) to jest potężna grupa ludzi, która nie znajduje żadnej przyjemności w udawaniu się na niekończące się wyprawy.  Dobra wiadomość jest taka, że bieganie to nie jedyna opcja na stracenie paru kilo (i tak naprawdę wcale nie najlepsza!) – a tak naprawdę może i w tym przeszkodzić.

 

1. Zajmuje czas!

 

Jedną z bardzo popularnych wymówek osób pracujących jest to, że nie ćwiczą, bo nie mają czasu – i w tym przypadku jest to prawda. Jednym z największych problemów z bieganiem (i każdym innym treningiem wytrzymałościowym) o średniej intensywności jest to, że naprawdę zabiera O WIELE ZA DUŻO CZASU. Im dłużej trenujesz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz naprawdę regularnie trenował, ponieważ ćwiczenia zjadają Twój dzień i nie pozwalają Ci robić innych rzeczy, które muszą być zrobione. Jeśli Twoim głównym celem jest poprawa wydolności fizycznej czy schudnięcie a nie trenowanie dla samej przyjemnośći przez długi okres czasu to jest to najprostsza droga do bycia non stop w tym samym miejscu - zawsze znajdziesz powód, aby nie pójść. 

 

2. Nie pozwala na spalenie większej ilości kalorii niż podczas wysiłku.

 

Bieganie w tym samym tempie przez długie okresu czasu spala całkiem sporo kalorii – 30 minut biegu to około 300-400 spalonych kalorii w zależności od Twojej wagi, tempa i powierzchni po jakiej biegniesz. Ale kiedy już jest po biegu, Twój metabolizm wraca do stanu z przed u i nic się nie zmieniałam. Pisałam już kiedyś o treningu HIIT, gdzie możesz spalić maksymalną ilość kalorii podczas ale również po treningu – przez 24 do 48h po Twój metabolizm będzie pracował na wyższym poziomie. Efekt nazywa się The Afterburn Effect i jest największą bronią w spalaniu zbędnej tkanki tłuszczowej  ; ). To intensywność treningu a nie całkowity czas jego trwania ma największy wpływ na ilość spalonych kalorii i przyspieszenie procesu odchudzania.

 

4. Ciało łatwo się do tego przyzwyczaja.

 

Jedną z ogromnych wad biegania (i każdego innego treningu wytrzymałościowego) jest to, że im więcej go robisz, tym bardziej Twoje ciało staje się efektywne w spalaniu tłuszczu – ale im bardziej efektywne staje się w spalaniu tłuszczu tym mniej energii potrzebuje na tą samą ilość czasu co oznacza tylko jedno – jeśli nadal chcesz chudnąć, to musisz biegać dłużej i dłużej. Z drugiej strony możesz zrobić o wiele większy postęp podczas 15 minutowego treningu cardio niż biegnąć przez ponad godzinę. Więc – o ile nie kochasz długich biegów – możesz je opuścić i rzucić się w krótszy ale bardziej intensywny trening.

 

5. Sprawia, że jesteś STRASZNIE głodny.

 

Jeśli zdarzyło Ci się trenować do półmaratonu lub maratonu i zastanawiałeś się, dlaczego nic nie schudłeś pomimo godzin morderczego treningu to odpowiedź jest bardzo prosta – ćwiczenia przez długi okres czasu sprawiają, że jesteś naprawdę głodny.  A jeśli zaczynasz ruszać się więcej i więcej przez dłuższy okres czasu niż Twoje ciało jest przyzwyczajone, to naturalną reakcją będzie chęć uzupełnienia straconych podczas kalorii treningu. A ponieważ większość osób myśli, że tracą więcej kalorii niż to naprawdę ma miejsce to zamiast chudnąć, może się zdarzyć, że nawet przytyjesz – przez zwiększony apetyt.  ; ) Jeśli Twoim celem jest więc utrata wagi, to lepiej trenować krócej i intensywniej niż dłużej i w tym samym tempie i starać się utrzymać apetyt na wodzy. 

 

6. Jeśli tego nie lubisz, to i tak znajdziesz powód, żeby tego nie robić.

 

Ja akurat kocham biegać i nigdy nie szukałam wymówek, żeby nie pójść ; ) Ale jeśli to nie jest coś dla Ciebie, to mam najprotszą z możliwych rad – po prostu nie biegaj. Najlepsza forma treningu to tak, która sprawia Ci przyjemność i którą naprawdę chcesz wykonywać. Jeśli nienawidzisz biegania to po prostu nie ma opcji, żebyś zaczął to robić wystarczająco często aby osiągnąć swój wagowo-zdrowotny cel. ; )

 

PS. Ja naprawdę uwielbiam bieganie, ale prawda jest taka, że nie traktuję go jako metody na schudnięcie, tylko raczej jako coś, co sprawia mi przyjemność - czas, podczas którego mogę odpocząć, pomyśleć, posłuchać muzyki. Długie bieganie na schudnięcie - nie polecam! ; D

 

Uściski, 

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved