Coś i dla dzieci, i dla Młodych Mam.

Dzień Dobry! ; )

 

Tak się złożyło, że dzisiaj Dzień Dziecka, więc oprócz pysznych czekoladowych babeczek od Asi ja mam też coś ciekawego - i dla dzieci i dla Młodych Mam, czyli czego Wasze dzieci mogą nauczyć się na jodze, czego nie nauczyć ich żadna szkoła.  ; )

 

Pomyślcie o tym,  czego chcielibyście dla swoich dzieci – są duże szanse, że chcecie aby rozwinęły wiarę w swoje umiejętności i unikalną siłę, zaakceptowały siebie i nauczyły się doceniać swoją wartość. Chcecie, aby osiągnęły sukces, czuły się spełnione, dzieliły się tym co mają wartościowe ze światem. Kochały siebie i mogły rozwijać zgodnie ze swoim wartościami.

 

Spędzamy wiele czasu, już jako dorośli, starając się oduczyć utraconej w siebie wiary, strachu i pokonując bariery, jakie sami stawiamy sobie we wczesnych latach. A prawda jest taka, że dzieci mają teraz ciężki czas (a mam młodszego brata, to wiem) – muszą mierzyć się z ogromną ilością stresu, niebotycznymi wymaganiami i niewystarczająco ilością czasu.  I nie jest im łatwo.

 

Więc jak wychować dziecko w kulturze, w której nauka miłości do siebie, wewnętrznego spokoju i radości nie jest codzienną praktyką? – Zapisz je na jogę. W dobrych studiach jogi nauczyciele stają na wysokości zadania i uczą dzieci nie tylko póz, ale także niezbędnych do przeżycia dnia codziennego umiejętności, których nie nauczy ich żadna szkoła. Dzieci są zachęcane, aby kultywowały swój wewnętrzny spokój, poczucie własnej wartości i indywidualną siłę aby na bieżąco dawać sobie radę ze zmianami w życiu i stresującymi doświadczeniami. Czego się uczą?

 

1. Świadomego oddechu

 

Dzieci zazwyczaj wyrażają swoje emocje, w tym samym momencie, w którym ich doświadczają. Mogą być nauczone jak czuć się zrelaksowanym lub skupionym podczas każdej sytuacji przy użyciu świadomego oddechu. Dzieci są zachęcane, aby wyrażały swoje emocje aby zobaczyły połączenie między ich uczuciami i tym, jak używać oddechu aby zdobyć kontrolę i spokój. Poprzez uczenie głębokiego oddechu, dzieci otrzymują potężne narzędzie do walki ze stresem i osiąganiem wewnętrznego spokoju które będzie im służyło przez całe życie.


 

2. Ufania własnej intuicji

 

Wiele dzieci ma dosyć dobry kontakt ze swoim „głosem wewnętrznym” ale, tak jak mięsień, który musi być ćwiczony, połączenie z głosem wewnętrznym też powinno być. Dzieci mogą uczyć się grać w gry intuicyjne podczas których uczą się czuć pewnie ze swoim zaufaniem do intuicji. Kultywowanie dziecięcej intuicji pomaga im znaleźć jasne połączenie z ich wewnętrznym kompasem, co przekłada się później na świadome i pewni podejmowanie ważnych decyzji bez bycia zależnym od satysfakcjonowania innych. 

 

3. Kultywowania miłości do siebie

 

Większości dzieci widzi siebie w negatywnym świetle. Szczególnie w szkole, gdzie są narażone na ciągłe porównywanie i wcale nie rzadko, przytyki. Brak poczucia własnej wartości może rozwinąć się już u dzieci tak małych, jak tych trzyletnich – a joga kreuje bezpieczne środowisko, w których skupienie opiera się na icecha personalnych i indywidualnych zaletach. Dzieci mają okazje, aby zostać usłyszane i podzielić się tym, co u siebie kochają,  a co lubią u innych – praktykują budowę pozytywnego obrazu siebie. Przez pokazywanie, że każdy z nas ma jakieś wady i nie czynią nas one ani mniej lubianymi, ani mniej wartościowymi, dzieci uczą się jak szanować siebie, jak doceniać swoją indywidualność i być otwartym na inność innych.

 

4. Mają okazję nauczyć się w środowisku, które nie jest konkurencyjne

 

A to jest szczególnie ważne teraz, kiedy dzieci są narażone na konkurencję prawie cały czas. Joga to środowisko współpracy – cel jest taki, aby lubić siebie za to, że robisz tyle, ile możesz i za cierpliwość, że próbujesz. Dzieci mają okazję śledzić swój postęp poprzez miarę swojego własnego sukcesu. Zdarza się, że dzieci, które są wciąż nagradzane za bycie najlepszym mają pewne problemy, aby się zaadaptować – płaczą, kiedy nie są nagradzane za próbę konkurowania i byciem lepszym od innych. Rośnie w nich uczucia wstydu i złości, kiedy ich wartość zaczyna być zależna od szukania rozpoznania z zewnętrznych źródeł. A to niezdrowe połączenie z poczuciem własnej wartości, o ile nie pielęgnowane w środowisku, gdzie ważna jest współpraca, da się we znaki podczas dorosłości -  w postaci perfekcjonistycznych nawyków.   

 

Niektóre z dzieci, które postrzegane są jako „gorsze” w konkurencyjnych środowiskach często nie chcą próbować niczego nowego ze strachu przed byciem nieidealnym. Kiedy wierzą, że muszą się z kimś mierzyć, stają się niepewne, tracą koncentrację – i poddają się. Podczas jogi dzieci nie muszą martwić się o to, kto jest pierwszy. Uczą się, aby cieszyć się z sukcesu swoich przyjaciół i doceniać, kiedy oni cieszą się z naszego. Zajęcia w grupach pozwalają im uczestniczyć, bez wykluczania, i pomagają spojrzeć na siebie jako na zespół, bardziej niż jak na indywidualną osobę, która konkuruje o nagrodę.

 

Wychowanie szczęśliwego, spokojnego i pewnego dziecka idzie w parze z kreowaniem lepszego społeczeństwa. Jest lepsze rozwiązanie – i dla Waszych dzieci, i dla Was – na walkę ze stresem, życie i zabawę. Zachęcanie dzieci, aby uczyły się tych pomocnych w życiu umiejętności na pewno przełoży się na kreowanie lepszego świata ; ). 

 

Szczęśliwego Dnia Dziecka!

 

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved