9 (jedzeniowych) wyborów dla utrzymania lepszego i stabilnego nastroju.

Dni są coraz dłuższe i coraz zimniejsze – nie jest łatwo wstawać kiedy jest ciemno i wracać do domu, kiedy jest ciemno, zimno i generalnie beznadziejnie. Jesienno-zimowe obniżenie nastroju czy sezonowa depresja powoduje, że łatwiej Nam sięgać po jedzenie w celu poprawienia sobie samopoczucie – słodkie, tłuste i często przetworzone. Zazwyczaj krótko po zjedzeniu czujemy się trochę lepiej ale tak naprawdę powoli się pogrążamy.

 

To, co jemy jest bezpośrednio powiązane z tym jak się czujemy, z naszym nastrojem, emocjami i naszym zachowaniem. Podczas jednego z bardzo znanych eksperymentów więźniowie dostawali odpowiednią ilość składników odżywczych i obecność ich agresywnych zachowań znacznie się zmniejszyła. Generalnie sugestia nauki jest taka (mówi o tym hipoteza łącząca zdrowie układu trawiennego z nastrojem), że to co jemy ma naprawdę spory wpływ na nasze samopoczucie i zachowanie - i to nie tylko podczas jesienno-zimowych dni. Im zdrowszy Twój układ pokarmowy, tym lepszy Twój nastój ; ) - poniżej 9 sposobów jak wybierać aby być szczęśliwym (wszystkie potwierdzone badaniami!).

 

1. Sięgaj po zdrowe tłuszcze.

 

Badania potwierdzają, że kwasy nienasycone (szczególnie kwasy omega-3) grają krytyczną rolę jeśli chodzi o utrzymywanie mózgu w dobrej kondycji i modyfikację ścieżek odpowiadających za rozwój zapaleń. Neuro-zapalenia są połączone z symptomami depresji, dlatego dieta bogata w kwasy omega 3 ma dużo zalet - łagodzi stany zapalne i zmniejsza objawy depresji. Kwasy omega 3 znajdują się w nasionach i orzechach ale ich największą ilość znajdziecie w łososiu, sardynkach i makreli – generalnie tłustych rybach.  

 

2. Dbaj o poziom tryptofanu.

 

Tryptofan to aminokwas niezbędny do produkcji serotoniny, odpowiedzialnej za dobry (i stabilny nastrój). Obniżenie jej poziomu jest odpowiedzialne za rozwój stanów depresyjnych i permanentnego zmęczenia. Osoby cierpiące z powodu depresji i te, które chcą się ochronić przed jej nawrotem powinny prowadzić dietę bogatą w nasiona, orzechy, płatki owsiane i mięso aby utrzymywać tryptofan na stałym poziomie.

 

3. Witamina D jest ważna!

 

Witamina D jest ważna nie tylko ze względu na jej pozytywny wpływ na zdrowie kości. Ten hormon (tak, witamina D to hormon!) jest krytyczna przy konwersji tryptofanu na serotoninę. Niedobór witaminy D może prowadzić do rozwoju stanów depresyjnych i znacznego obniżenia się nastroju.  Kilka bogatych w witaminę D produktów z olejami rybnymi na samymi szczycie listy – ale najważniejsze jest światło słoneczne!

 

 

4. Zrób lepszy użytek z witamin B.

 

Witaminy B, szczególnie kwas foliowy (B9) są bardzo ważne przy produkcji substancji w mózgu odpowiedzialnych na regulację nastroju. Niski poziom kwasu foliowego i witaminy B jest potwierdzoną przyczyną obniżonego nastroju. Najlepszym sposobem aby upewnić się czy nie brakuje nam witaminy B to prowadzenia zróżnicowanej diety. Odpowiedni poziom witaminy b12 może być problemem dla tych, którzy prowadzą dietę wegetariańską – dla tych proponuję dodać produkty sojowe i wzbogacone drożdże.

 

5. Opanuj cukier.

 

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zjeść za dużo słodyczy to jest szansa że po Twój układ pokarmowy (i nastrój!) bardzo na tym ucierpiały. Kiedy jemy za dużo cukru, nie zostaje on przetworzony i  pozostaje w jelitach. Tam jest świetną pożywką dla bakterii, które rujnują Twoje zdrowie, prowadzą do zapaleń i zaburzają równowagę zdrowej ekologii mikrobów w układzie pokarmowych. Większość serotoniny jest wytwarzana w układzie pokarmowym, co przy dużej konsumpcji cukru zostaje łatwo zaburzone.

 

6. Nie porzucaj węglowodanów – sięgaj po te złożone.

 

Jeśli ktokolwiek z Was próbował kiedyś diety białkowej lub każdej innej o niskim poziomie węglowodanów, wie, że dieta uboga w węglowodany może prowadzić do znacznego obniżenia się nastroju i stanów depresyjnych. Zamiast pozbywać się węglowodanów, postaw na te złożone -  są one wolniej rozkładane i oferują wolniejsze uwalnianie energii do krwi. Wspomagają również naturalne mechanizmy oczyszczające ciała i aktywują dobre bakterie jelitowe. Spróbuj dodać do swojej diety więcej warzyw, kasz i strączkowych. Obecność węglowodanów jest bardzo ważna – szczególna teraz!

 

7. Doceń sfermentowane produkty.

 

Wszystkie produkty kiszone i fermentowany wspomagają zdrowie jelit i dróg pokarmowych co bez wątpienia prowadzi do lepszego samopoczucia. Wiesz, co wybierać – sięgaj po jogurty, kefiry, sfermentowane mleko, kiszoną kapustę i kiszone warzywa.

 

8. Sięgnij po selen.

Selen to niesamowity antyoksydant z mnóstwem antyzapalnych właściwości. Ochrania przed oksydacyjnym stresem i zapaleniami w organizmie, obie te kwestie mogą prowadzić do zachwiania równowagi i pogorszenia się nastroju.  Aby upewnić się, że wystarczająco w Twojej diecie selenu skupi się na jedzeniu pełnowartościowych, prawdziwych produktów (ponieważ selen jest obecny w glebie). Pozwoli Ci to podnieść sobie nastrój i generalnie zdrowie organizmu – suplementacja selenem nie jest polecana, ponieważ w dużych dawkach jest on toksyczny dla organizmu.

 

9. Pij wodę!

 

Woda to eliksir życia. I kropka. Jest krytyczna z powodu brania udziału w trylionie malutkich reakcji chemicznych, które zachodzą w organizmie tylko w obecności wody i pomagają utrzymać stabilny nastrój. Odwodnienie może prowadzić do zmęczenia, irytacji, bólów głowy i obniżenia nastroju – picie wody to najlepszy sposób aby dbać o odpowiedni poziom nawodnienia. 

 

Uściski,

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved