8 oznak, że albo trenujesz źle - albo za dużo.

Nadużywanie ćwiczeń i aktywności fizycznej jest (prawie) tak samo niekorzystne jak jego całkowity brak. Nieprawidłowe treningi prowadzą do wyczerpania, stresu, odkładania się tkanki tłuszczowej, wynikających z przemęczenia kontuzji, uczucia słabości, zmian nastroju i generalnego braku energii – i to dlatego osoby, które regularnie ćwiczą to niekoniecznie są te, które są najzdrowsze. I wciąż się uważa, że im więcej tym lepiej; ale tak naprawdę to im mądrzej, tym lepiej. Aby ochronić się przed nadużywaniem ćwiczeń, musisz na początku wiedzieć czym naprawdę jest odpowiedni trening i ułożyć prawdziwy plan, który doprowadzi Cię do Twoich celów – zdrowotnych, fitnessowych czy wagowych. Poniżej osiem oznak, że nadużywasz aktywności fizycznej – i parę kwestii, jak to poprawić.

 

1. Wszystko Cię boli.

 

Przy nadużywaniu aktywności fizycznej mogą boleć Cię stawy, kolana, plecy i głowa a po za tym jest jeszcze cała lista problemów, które teoretycznie mogą Cię dotyczyć. Jeśli trenujesz od pewnego czas bez żadnych efektów i nie posuwasz się naprzód, a dodatkowo czujesz się nie w formie, jest szansa że albo trenujesz źle i nieregularnie, albo trenujesz za dużo. Rozwiązanie jest proste – jeśli coś Cię boli, przestań to robić i porozmawiaj z kimś, kto się na tym zna.

 

2. Tak naprawdę nie wiesz, jaka jest prawdziwa definicja ćwiczeń.

 

Mądrze wykonywane ćwiczenia i treningi pozwolą Ci na zbudowanie siły, odporności na kontuzje i wspomogą wydajność układu krwionośnego. Mimo to, wiele osób wciąż nadużywa treningów i nie szanuje swojego ciała, ponieważ nie rozumianą prawdziwej definicji ćwiczeń. Myślą, że im więcej tym lepiej – więcej przebiegniętych kilometrów, więcej godzin, więcej zajęć, więcej powtórzeń. I ja też byłam kiedyś w tej grupie.  Ale tak naprawdę, trenować lepiej to trenować mądrzej. Jeśli jesteś w stanie utrzymać plank przez 3 minuty, to może czas spróbować przytrzymać przez 30 sekund plank na prostych rękach, aby poruszyć inne mięśnie. Zamiast starać się wykonywać każde ćwiczenie podczas każdego treningu, pracuj nad formą i dokładnością.

 

3. Zamiast wykonywać swój trening bierzesz udział w różnych zajęciach sportowych.

 

Wiele osób decyduje się na uprawianie rekreacyjnego sportu w ramach bycia aktywnym i pozostania fit i używają oni sportu jako formy „ćwiczeń”. I o tyle, o ile jest to jak najbardziej w porządku, to nie należy tego mylić z treningową rutyną. Wszyscy sportowcy mają specjalnie ułożone plany treningowe, które są zupełnie odseparowane od ich sportu, często poza sezonem, aby zwiększyć ich efektywność podczas kompetencji we włściwym sporcie. Sporty rekreacyjne, takie jak pływanie, bieganie, tenis czy gry zespołowe to zwykła aktywność – ale rutyna treningowa pozwoli Ci być w jak najlepszej formie, aby się nimi cieszyć.

 

4. Ćwiczysz, ale nie z tych powodów co trzeba.

 

Treningi nigdy nie powinny skupiać się tylko na „spaleniu dodatkowych kalorii”. Takim podejściem zajedziesz swoje ciało przy pomocy bezużytecznych ćwiczeń, spędzając kilka godzin na siłowni i zyskując nic więcej poza stresem i przetrenowaniem, bez żadnych korzyści zdrowotnych. Jeśli trenujesz z jasnym celem, weźmiesz z treningu najwięcej, jak się da. Zmień swoje nastawienie i trenuj dla formy, a nie kalorii.

 

5. Nabawiłeś się kontuzji podczas swojego treningu.

 

Dobrze zaplanowany trening nie powinien doprowadzać do kontuzji. I o tyle, o ile urazy są zupełnie okay i mogą się zdarzyć podczas gry w tenisa czy jazdy na rolkach, o tyle są absolutnie nie okay podczas podnoszenia ciężarów, robienia pompek czy trenowania z obciążeniem. Jeśli nabawiłeś się kontuzji podczas swojego treningu, to coś jest nie tak: jesteś nie w formie, trenujesz za dużo albo wykonujesz ćwiczenia w zły sposób ze złą ilością powtórzeń.

 

Kluczem jest aby wiedzieć, co się robi, które mięśnie ćwiczyć, jaki masz cel i dlaczego wykonujesz to a nie inne ćwiczenie. Jeśli odczuwasz ból (powiedzmy pleców podczas przysiadów ze sztangą), przestań to robić i zmień program, aby nie odczuwać bólu. Jeśli starasz się ćwiczyć pomimo bólu, narobisz sobie tyle krzywdy, ile będziesz miał z tego korzyści.

 

6. Spędzasz na siłowni 3 godziny dziennie.

 

O tyle, o ile nie jest to Twoja praca (czyli nie jesteś profesjonalnym sportowcem ani trenerem) masz zero powodów aby spędzać połowę swojego dnia przeskakując z jednej maszyny na drugą w nadziei na spalenie kilku kalorii więcej.  Cokolwiek robisz, możesz to zrobić lepiej w 45-60 minut. Chodzi o to, aby wycisnąć z mięśni tyle, ile się da, wyjść i cieszyć się życiem. 

 

7. Nie masz programu treningowego.

 

Osoby, które chaotyczne decydują się „poćwiczyć” nigdy nie osiągną takich samych efektów jak osoby, które mają program i się go trzymają. Najbardziej wysportowane osoby na świecie TRZYMAJĄ SIĘ PROGRAMU. Program to klucz do sukcesu. Znajdź program, na siłownię albo do zrobienia w domu – który Ci się podoba i który będziesz w stanie wykonywać.

 

8. Podążasz za złymi poradami. 

 

Nie doliczę się ilu jest obecnie "ekspertów", którzy dzielą się swoimi treningami na Instagramie, Facebooku, Twitterze i nie wiem jeszcze gdzie. Naprawdę nie powinnoście podążać za każdym ruchem wykonywanym przez te osoby, bo to nie jest Wasze ciało. Powinniście wiedzieć dlaczego to Wy robicie ćwiczenia i jakie to WY macie korzyści z optymalnego treningu. Osoby, które osiagają i utrzymują najlepsze rezultaty to te, które mają jasne pojęcie o tym, czym jest fitness i trening i co dokładnie muszą robić, aby osiągnąć swoje cele. 

 

Pozdrawiam, 

 

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved