7 sposobów jak sprawić, aby Wasz 20-minutowy trening był jeszcze bardziej efektywny.

Wiecie jaka jest brutalna prawda? Że większość treningów trwa za długo! Aby zbudować efektywny trening o wysokiej intensywności potrzebujesz tylko 20 minut – a korzyście będą takie same, jakie mielibyście po długim treningu. Jeśli macie tylko 20 minut, to mam dla Was kilka propozycji jak sprawić aby Wasz trening był jeszcze bardziej efektywny i (interesujący!).

 

1. Ćwicz całe ciało a nie skupiaj się na pojedynczych grupach mięśniowych. 

 

Trenowanie jednej grupy mięśniowej podczas jednego treningu to więcej ćwiczeń, które musisz wcisnąć w swój plan treningowy. Jeśli masz na trening 6 dni w tygodniu i każdego dnia możesz sobie pozwolić na coś innego, super. Ale co jeśli ne? Dlaczego nie trenować wszystkich mięśni na raz? Trening całego ciała może i jest bardziej wymagający niż zrobienie zwykłej pompki czy przysiadu, ale warto. Postaraj się pójść w kierunku treningu HIIT – pajacyki, burpees, wykroki z podskokiem. Wystarczą Ci nie więcej niż 3 ćwiczenia aby zbudować solidny trening całego ciała.

 

2. Zrób trening obwodowy.

 

Trening obwodowy to forma treningu, która łączy w sobie elementy treningu siłowego i treningu aerobowego. Czyli robisz różne ćwiczenia z użyciem wagi swojego ciała i niektóre ćwiczenia cardio i nie odpoczywasz pomiędzy seriami. 10 minutowy, intensywny trening da Ci tyle samo korzyści ile 30 minut regularnych ćwiczeń.

 

3. Mierz czas.

 

Mierzenie czasu to jedna z najbardziej przydatnych umiejętności dla każdego, kto trenuje. Najpierw zdecyduj, ile powinien trwać Twój trening a potem sprawdzaj swoje postępy z czasem. Intensywność dopasowuj tak, aby mieścić się w zaplanowanym czasie.

 

4. Unikaj rozproszeń.

 

Kiedyś już o tym pisałam ale dużo osób spędza sporą część czasu przeznaczonego na trening na sprawdzenia czasu na telefonie, zmienianie muzyki, nalewanie wody, rozmowę z innymi. Unikaj tych kwestii, wyłącz telefon zanim rozpoczniesz trening, nalej sobie wody wcześniej i unikaj rozmów dopóki nie skończysz. A jak zaczniesz mierzyć czas to zorientujesz się, że jest jeszcze wiele innych spraw, które Cię rozpraszają a są indywidualne dla każdego. 

 

5. Przytnij czas, który spędzasz na odpoczynku między powtórzeniami.

 

Ciężko mi się do tego przyznać ale czasem odpoczywam dłużej niż powinnam – i zdarza się to pewnie większości ćwiczących ; ) Jeśli trening obwodowy za bardzo Cię męczy i nie chcesz go jeszcze wprowadzać to pomyśli o zmniejszeniu odpoczynku pomiędzy ćwiczeniami. Przy ćwiczeniach górnej części ciała rób 60 sekund przerwy i 90  sekund przy ćwiczeniach dolnej części ciała.

 

6. Zaplanuj trening zanim wyjdziesz na siłownię.

 

Czasem na siłowni widzę ludzi, którzy podnoszą ciężary i natychmiast the odkładają – zdarza się to najczęściej wtedy, kiedy nie masz zaplanowanej swojej treningowej rutyny.  Znaj się na ćwiczeniach, które masz zamiar robić i wykonuj je zgodnie z planem. Proste.

 

7. Trenuj w domu.

 

Powiedzmy sobie szczerze, chodzenie na siłownie to całe wydarzenie – musisz założyć odpowiednie ciuchy, zabrać torbę, pobiec (albo pojechać) tam i z powrotem. Cały proces zajmuje około koło dwóch godzin. Trenowanie w domu to prawdziwa kopalnia czasu. Możesz wyskoczyć z łóżka i skończyć wszystko w 30 minut. Polecam. 

 

Uściski, 

Julia ; )

 

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved