6 sprawdzonych (przeze mnie) metod jak szybciej wrócić do formy po ciężkim treningu.

Jasne, nie ma wątpliwości, że podczas treningu na siłowni musicie dać z siebie wszystko, aby zobaczyć jakieś efekty, ale to właśnie podczas odpoczynku Wasze mięśnie mają szansę zregenerować się, stać się silniejsze i bardziej odporne. Dlatego dni wolne od treningów są najważniejsze. Wolne niekoniecznie znaczy, że leżycie w łóżku, ale o tym kiedy indziej. I kiedy bez wątpienia musicie zostawić sobie przynajmniej dzień lub dwa w tygodniu po to, aby wrócić do formy po ciężkim treningu jest też kilka rzeczy, które mogą pomóc Wam szybciej wrócić do siebie i sprawią, że jednak dacie radę zwlec się z łóżka na drugi dzień po treningu - i które naprawdę działają cuda w moim przypadku.

 

1. Śpij

 

Kwestia snu jest często niedoceniania i to jest ogromny błąd. Kiedy jesteście aktywni i ciężko trenujecie, sen jest w zasadzie najważniejszą kwestią jeśli chodzi o rekonwalescencję. I potrzebujecie go dużo – podczas snu mięśnie mają idealną okazję, aby się zregenerować a włókna mięśniowe ulegają fizycznemu naprawieniu – pozbawcie się snu a powrót do formy znacznie się Wam przedłuży. Dlatego sen powinien być priorytetem i powinniście go zawsze przedkładać ponad trening – lepiej przespać te 30 minut dłużej niż zrywać się z łóżka o 5:30 i nie dać sobie odpocząć a potem nie mieć siły nic robić. Po za tym jak dużo z siebie dacie, to i tak będzie się Wam chciało spać. 

 

2. Joga!

 

Nie ma wątpliwości, że joga jest jedną z najlepszych rzeczy, którą możecie uwzględnić w swoim planie, aby szybko wrócić do formy. Ale mówię tutaj bardziej o yin jodze, niż o praktyce typu jang, czyli nie power joga i nie hot joga, nie joga, której 1,5 godziny wykończy Was kompletnie. Joga, która pomoże Wam przy rekonwalescencji to ta bardziej spokojna, podczas której skupiacie się na dynamicznym treningu rozciągającym, budowaniu siły, równowagi i wszystkich tych aspektów, które pomogą Wam szybciej wrócić do formy po ciężkich treningach siłowych i rozciągnąć i otworzyć te miejsca, które mogą być spięte a przez to mieć negatywny wpływ na efekty treningu. Joga pomaga też w koncentracji i skupieniu, co na bank pomoże Wam w osiągnięciu lepszych efektów treningowych.

 

3. Wałek masujący

 

O którym kiedyś napisałam już cały tekst więc jeśli zamiast go używać nadal trzymacie go wciśniętego w kąt pokoju, to może czas go stamtąd wyjąć. Wałek masujący przyspiesza rekonwalescencję jak nic innego. Nie tylko pomaga zmniejszyć ból i napięcie mięśni powodując, że jesteście w stanie szybciej wrócić do swoich cięższych treningów ale pozwala też na rozwałkowaniu zbitych włokień mięśniowych, zapobiegając urazom i sprawiając, że stajecie się bardziej rozciągnięci - same zalety, jeśli chodzi o lepsze efekty na siłowni. 

 

4. Pij zieloną herbatę

 

Moja ulubiona to zielona herbata z owocami tropikalnymi, która smakuje jak lato i nie może się z niczym równać. Zielona herbata jest pełna antyoksydantów, które są odpowiedzialnie nie tylko za walkę z chorobami serca i rakiem, ale pomagają rówież zmniejszyć ból i przyspieszają naprawę uszkodzonych po treningu włókien mięśniowych. Spróbujcie pić mrożoną zielonę herbatę przed i po treningu, a jako dodatkową zaletę potraktujcie to, że przyspiesza również spalanie tłuszczu – tylko pijcie ją niesłodzoną...

 

5. Wejdź do zimnej wody

 

Mimo, że samo chłodzenie mięśni nie ma żadnego pozytywnego wpływu na obiektywną, udowodnioną poprawę treningowych rezultatów, (a wiem, bo musiałam się na pamięć nauczyć wszystkich badań na ten temat) to fakt jest faktem, że kilka sekund pod zimnym prysznicem czy krótka kąpiel w lodowatej wodzie pomaga zmniejszyć opuchliznę i skraca czas jaki jest potrzeby do rekonwalescencji. Przez wielu sportowców kąpiej w zimnej w wodzie jest subiektywnie oceniania jako ta, która pomaga zmniejszyć ból i przyspiesza powrót do formy, jednak nie ma na to żadnych twardych dowodów. Zdecydowałam się to jednak uwzględnić, ale słuchajcie swojego ciała – jeśli wydaje się Wam, że zimna woda pomaga Wam wrócić do formy szybciej (mi się tak wydaje) - to to róbcie. Jeśli wejście pod zimny strumień to tortury, które wydają się Wam kompletnie bezsensowne, jest mnóstwo innych metod i może ta akurat nie jest dla Was.

 

6. Jedz produkty, które zapobiegają stanom zapalnym w mięśniach

 

Intensywne ćwiczenia powodują stan zapalny w mięśniach, sprawiając, że wszystko Was boli i czujecie się, że nie macie siły ćwiczyć w żadnym kolejnym dniu. Pewne produkty pozwalają jednak zmniejszyć stan zapalny i przyspieszają rekonwalescencję, sprawiając, że szybciej wrócić do formy – są to głównie produkty bogate w witaminę A, witaminę C i antyoksydanty. Więc jedzcie na zdrowie, Wasze mięśnie Wam za to podziękują.  Do produktów takich należą:

 

  • Wiśnie
  • Ananas
  • Papaja
  • Jabłka
  • Orzechy włoskie
  • Migdały
  • Imbir
  • Migdały
  • Szparagi

 

Możecie z nich zrobić kotajl, sałatkę czy co chcecie ale uwzględnienie ich w diecie na pewno wyjdzie Wam na dobre. 

Uściski,

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved