5 najpopularniejszych bzdur na temat treningu siłowego, w które natychmiast musisz przestać wierzyć.

Nie wiem kto pierwszy raz namówił mnie na siłownię ale chyba zainspirowała mnie moja ówczesna współlokatorka, drobna blondynka która uwielbiała podnosić ciężary. A że razem mieszkałyśmy, to razem trenowałyśmy i od kiedy zaczęłam trening na siłę i wytrzymałość to podniosłam więcej ciężarów, zrobiłam więcej pompek i podskoczyłam więcej razy niż w całym swoim poprzednim życiu. Każdego tygodnia chodziłam na 3 treningi siłowe – i kochałam każdy z nich, chociaż na początku byłam nastawiona bardzo sceptycznie i powiem więcej – czułam się bardzo niepewnie w obliczu ciężarów i wszystkich tych osób, które dokładnie wiedziały co robią i ich wielkich opakowań białka, które nosiły w torbach. Ale od tego wiele się zmieniło i okazało się, że wszystko to, o co się martwiłam to kompletna bzudra. 

 

 

1. Trening siłowy sprawi, że będzie wyglądać jak Hulk.

 

A czy ja wyglądam? Ale mimo tego to jedno z najczęstszych pytań a kiedy zaczynałam, sama się martwiłam, że za bardzo przypakuję. Ale to jest niemożliwe a w przypadku kobiet – albo bardzo, bardzo trudne i wymaga naprawdę lat treningów i niesamowitych poświęceń. I chociaż stawałam się silniejsza to szybko się okazało, że przede mną jeszcze długa droga! I chociaż teraz robienie pompek i planków przychodzi mi z łatwością o wiele większą, niż kiedyś, i chociaż jestem zdecydowanie silniejsza i szczuplejsza, to na pewno nie bardziej napakowana niż wcześnie. No i, moi trenerzy dobrze wyedukowali mnie w kwestii zasad odpowiedniego odżywiania, więc jem lepiej, niż kiedykolwiek.

 

2. Trening siłowy jest niebezpieczny.

 

Jeśli nie przestrzegasz żadnych zasad i od razu rzucasz się na głęboko wodę – tak. Miałam pewne obawy, że trening siłowy źle odbije się na moich plecach i kolanach a podnoszenie sztangi pod brodę skończy się nadwyrężeniem mięśni. Ale nic z tych rzeczy. Z odpowiednimi instrukcjami i odpowiedzialnymi trenerami dałam radę uniknąć wszelkich poważnych urazów od kiedy zaczęłam, a jeśli zdarzyło się coś niewielkiego, to byłam tak pokierowana, żeby następny trening ulżył mojemu cierpieniu.

 

3. Trening siłowy jest przerażający!

 

Prawda jest taka, że kiedy zaczynałam, czułam się nieco niepewnie w obliczu profesjonalnych atletów podczas zajęć. Ha, ha, czasem w siłowni miałam wrażenie, że mówią innym językiem, którego nie mogę zrozumieć, napinając swoje mięśnie i wykonując wszystkie ćwiczenia bez żadnego wysiłku. Ale z czasem zaczęłam poznawać ludzi i stawałam się bardziej pewna w siłowni. A potem radość z treningów to częściowo dzielenie się pomysłami i poradami jak zrobić to czy tamto.

 

4. Trening siłowy nie ma żadnego wpływu na wyniki w innych sportach.

 

Od dawna biegałam i miło było mi po pewnym czasie zauważyć, że treningi siłowe i wytrzymałościowe miały przełożenie na moje wyniki. Lżej mi się biegało, bardzo poprawiła mi się równowaga a ciało stało się silniejsze. Później zaczęłam praktykować jogą i w zależności od dnia traktuję ją jako trening albo jako dodatek do treningu, jeśli sesja jest łagodniejsza, sesję rozciągającą i uspokajającą moje ciało i umysł.

 

5. Trening siłowy da popalić Twojej samoocenie

 

Przez te kilka lat stawałam przed fizycznymi wymaganiami i nieustannie ściągałam się ze sobą – i nadal to robię ; ).I jakiś magiczny sposób po treningu czuję się, że mogę przezwyciężyć wszystko, przed czym stawia mnie życie codziennie. Stres w pracy. Niekończące się listy rzeczy do zrobienia, na których zawsze jestem w tyle.  Co to jest dla kogoś, kto właśnie skończył serię przysiadów i pompek o 6 rano? Jakiś czas temu natknęłam się na pomysł – „praktykowania fitness’u” – tak jak praktykuje się jogę czy pilates –traktowanie fitnessu jako życiowej podróży, podczas której uczysz się na porażkach i do treningu podchodzisz w sposób bardziej wyrozumiały. Ciągła nauka, wspinanie się na wyższy szczebel, spadanie i podnoszenie się. I to jest fajna podróż, której warto się poświęcić ; ).

 

i.... miłego dnia! ; )

 

Julia 

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved