5 najlepszych przekąsek do zjedzenia przed snem

Czy to co jemy ma wpływ na nasz sen? Krótka odpowiedź brzmi – tak! Tak jak wypicie podwójnej kawy ze śmietanką i cukrem przed snem prawdopodobnie nie da Wam spać przez kolejne kilka godzin, są tez produkty, które pozwolą Wam na długi, spokojny sen. Co najlepiej zjeść jeśli męczy was na wieczorny głód?

 

1. Produkty sfermentowane

 

Co mają wspólnego sfermentowane produkty ze spokojnym snem? Tak naprawdę sporo – produkty po fermentacji wspomagają zdrowie układu pokarmowego a zdrowy układ pokrarmowy jest prekursorem wszystkich procesów w naszym ciele. Tak naprawdę występuje bezpośrednie połączenie między układem nerwowym a układem pokarmowym poprzez nerw czaszkowy. Kiedy nasz mózg jest zrelaksowany, pozwala na to na spokojny sen i zużycie energii na procesy trawienne. Kiedy natomiast jesteśmy w stresie, mózg wysyła informację do układu trawiennego: wstrzymaj się, mamy inne rzeczy na głowie.

 

Jednocześnie nerw czaszkowy transefruje również informacje z mózgu do jelit. Jeśli następuje sta zapalny jelit (zjedliście coś, czego nie tolerujecie albo Waszemu układowi trawiennemu brakuje bakterii bo kuracji antybiotykowej) wtedy nerw czaszkowy wysyła informację do mózgu o niedobrym samopoczuciu co może sprawiać, że ciężko Nam zasnąć. 

 

Przykładami bogatych w składniki odżywcze jest nasza tradycyjna kapusta kiszona, japońska sfermentowana kapusta kimchi, ocet jabłkowy, kwas chlebowy, pasta miso, kiszone ogótrki, jogurty i kefiry (jeśli dobrze tolerujcie nabiał).

 

2. Bulwy bogate w skrobię

 

Aby poprawić stan flory jelitowej, oprócz sfermentowanych produktów potrzebne są też produkty skrobiowe – najlepiej w postaci bulw. Bulwy skrobiowe są idealnym środowiskiem rozwojowym dla zdrowych bakterii, które pozwalają im przetrwać w naszych wnętrznościach. Im więcej ich jemy, tym większe szanse na odbudowanie zdrowej flory bakteryjnej. Przykładami takich warzyw są słodkie ziemniaki, białe ziemniaki, mąka ziemniaczana, plantany i owoce juki.

 

3. Wiśnie

 

Wiśnie są idealne na początek i koniec dnia – latem mogę je jeść w nieskończoność, nawet jeżeli są trochę kwaśne. ; ) Są świetnym źródłem witaminy B i mangnezu ale zawierają również pewnie ilości melatoniny (hormonu, który pozwala nam na spokojny sen). Badania sugerują, że melatonina w wiśniach jest dostępna dla naszego organizmu i bez problemu wykorzystywana przez niego jako naturalny usypiacz.

 

4. Masło migdałowe

 

Masło migdałowe jest idealną przekąską przed snem. Zawiera dużo tłuszczu i białka, więc jest wolno trawione i absorbowane do krwi stopniowo przez noc dając bezpieczny zapas cukru we krwi. Stabilny poziom cukru jest prekursorem głębokiego, spokojnego snu i chroni nas przed nagłym spadkiem energii, co może spowodować wybudzenie u. Migdały również zawierają magnez i tryptofan, które również wspomagają sen.

 

5. Olej kokosowy

 

Olej kokosowy ma nieskończoną listę wartości odżywczych i zdrowotnych. Jest antyzapalny  i anygrzybiczny, bogaty w średniej długości łańcuchy triglicerydów, które wspomagają procesy umysłowe i stabilizują nastrój. Jest niezastąpiony przy dobrym śnie ponieważ to czyste źródło wolno uwalniającej się energii – tak samo jak masło migdałowe pozwala utrzymać stabilny poziom cukru przez całą noc.

 

Trzymajcie obok łóżka słoiczek oleju kokosowego (super nadaje się też jako balsam do ciała i do rąk). Zjedzcie łyżeczkę przed snem, jeśli jesteście bardzo głodni i łyżeczkę w nocy, kiedy obudzicie się z burczącym brzuchem. 

 

Pozdrawiam, 

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved