4 rodzaje mąk bezglutenowych i przewodnik po tym, jak z nich piec.

Pieczenie bez glutenu może być podchwytliwe, bo to właśnie to białko daje ciastom ich tak dobrze znaną, puszystą konsystencję. Jeśli decydujesz się aby zmienić dietę na bezglutenową albo po prostu chcesz spróbować, mam dla Was łatwy przewodnik jak postawić pierwsze kroki w bezglutenowym pieczeniu.

 

Bezglutenowa mąka do wypieków


Dostępna w wielu sklepach, jest to najbardziej popularny typ mąki bezglutenowej – składa się najczęściej z wielu różnych zmiksowanych mąk aby uzyskać najlepszą konsystencję i odpowiedni smak. Najpopularniejszymi składnikami są mąka z białego ryżu, mąka z tapioki czy zmielonego siemienia lnianego. Możesz wybrać mieszankę według swoich preferencji i smakowych. Niektóre są wzbogacone witaminami, kwasami omega 3 czy są certyfikowane jako organiczne i nieprzetworzone.


Tradycyjna mąka pszenna może być zamieniona na bezglutenową mąkę do wypieków w proporcjach 1:1.


Mąka migdałowa


Kiedy używana jest zamiast tradycyjnej mąki w bezglutenowych, wegańskich wypiekach mąka migdałowa dodaje smaku, orzechowej konsystencji, zdrowych tłuszczów i innych ważnych składników w tym witaminy E, błonnika i białka

 

Co z nią robić? Spróbuj zrobić swoją własną mąkę migdałową. Zblanszuj migdały a następnie zmiksuj je na mąkę w mikserze – następnie zastąp około 100g maki którą tradycyjnie używasz na mąkę migdałową. Na każde 35g mąki migdałowej przypada 150g zwykłej mąki.


Biała mąka ryżowa


Biała mąka ryżowa jest szeroko używana w kuchni japońskiej  - ma bardzo łagodny, nieco ziemisty smak i delikatną, puszystą konsystencję.

 

Możesz zamienić swoją tradycyjną mąkę wypiekową w proporcjach 1:1 przy wypieku szybkich chlebów, ciastek czy babeczek. Pamiętaj, że konsystencja jest nieco łagodniejsza a smak nieco bardziej ziemisty w porównaniu do zwykłej mąki pszennej.

 

Mąka kokosowa


Jest uboga w węglowodany i bogata w błonnik – mąka kokosowa jest robiona z odtłuszczonego miąższu koksowego, który jest suszony a następnie mielony.
Przy przepisach, zamień 40g  tradycyjnej mąki na mąkę kokosową aby otrzymać dodatkowy energetyczny strzał. 

 

Miłego eksperymentowania, 

 

Julia ; )

 

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved