4 Produkty niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu ( i przepis na smoothie )

Jasne, zawsze słyszymy, że musimy się skupiać na zbalansowanej diecie aby utrzymać odpowiedni poziom energii i wspomóc odbudowę włókien mięśniowych po ciężkich treningu. Ale co ze zdrowiem naszego mózgu?  Czasem nie do końca zdajemy sobie sprawę, że dobór odpowiednich produktów może wspomóc procesy zapamiętywania, poprawić nastrój i zapewnić ochronę przed chorobami układu nerwowego związanymi z wiekiem, takimi jak Alzheimer czy Parkinson.

 

Każdy organ w naszym organizmie potrzebuje odpowiednich składników odżywczych dla odpowiedniego wzrostu i poprawnego funkcjonowania i nasz mózg nie jest wyjątkiem. Nawet podczas spoczynku (czyli kiedy śpimy) nasz mózg zużywa 20-30% swojego zapotrzebowania energetycznego.  Poziom ten znacząco wzrasta kiedy zajmujemy się rozwiązywaniem problemów – dlatego tak ciężko nam się skupić, kiedy przegapimy posiłek a jesteśmy cały dzień w pracy. Powinniśmy być jednak na tyle sprytni aby wybierać jedzenie, które jest dla mózgu odpowiednim paliwem – bo jeśli chodzi o procesy myślowe, to nie wszystkie produkty mają na nas taki sam wpływ! Co wybierać i dlaczego?

 

Ciemne owoce jagodowe

 

Mówimy tutaj o owocach takich jak jagody, jeżyny czy truskawki. Wszystkie te owoce zawdzięczają swój ciemny kolor pigmentom z grupy substancji fitochemicznych zwanych antocyjanami, które są znane ze swoim silnych właściwości przeciwtuleniających. A przeciwutleniacze to związki chemiczne, które wspomagają hamowanie procesu uszkodzenia komórek. Wraz z wiekiem komórki ulegają powolnemu uszkodzeniu z powodu ciągłej aktywności metabolicznej - jest to proces nieuchronny ale może być spowolniony.

 

Mózg jest również bardzo podatny na uszkodzenia wynikające z utleniania z powodu swojej dużej aktywności metabolicznej. I to właśnie dlatego tak ważne jest wybieranie produktów o właściwościach przeciwutleniających – aby walczyć z uszkodzeniami komórek i chronić nasze neurony!

 

Orzechy

 

Orzechy laskowe, włoskie, migdały, orzechy nerkowca i wszystkie inne, które lubicie najbardziej ; ) Teraz odnieśmy się na chwilę do antyoksydantów, o których wspomniałam u góry – orzechy są bogatym źródłem witaminy E, która jest również silnym antyoksydantem i jak podają badania, daje obiecujące przy ochronie i leczeniu choroby Alzheimera.

 

Siemię lniane, nasiona chia i konopii

 

Jeśli zastanawialiście się kiedyś jak to się w ogóle stało, że picie napojów z nasionami chia, dodawanie siemienia lnianego do owsianki albo zamienianie mleka krowiego na mleko z nasion konopi stało się tak modne to stoi za tym całkiem ważny powód – wszystkie te nasiona są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3. Po co nam kwasy omega-3? Kwasy omega 3 to niezbędne kwasy tłuszczowe, które nie są produkowane przez nasz organizm dlatego musimy je pozyskiwać z pożywienia. Są niezbędne do odpowiedniego fukncjonowania układu nerowowego, odpowiadają za dobry wrozk oraz grają krytyczną rolę przy funkcjonowaniu układu odpornościowego i mechanizmach obronnych.

 

Badania wykazały, że wysokie spożycie kwasów omega 3 jest związane ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju demencji i spowalnia spadek związanej wiekiem obniżonej funkcjonalności procesów myślowych. A na koniec najbardziej oczywiste - w końcu nasz mózg składa się z około 60 procent tłuszczu, więc konieczne jest, aby spożywać wystarczającą ilość NNKT żeby dostarczyć mu odpowiednich rezerw energetycznych. 

 

Liściaste zielone warzywa

 

W razie jakbyście potrzebowali jeszcze jednego powodu, aby jeść więcej zielonych liści – po za zdrową dawką błonnika i antyoksydantów, zielone warzywa takie jak szpinak czy pietruszka są bogatym źródłem witaminy B, odgrywa krytyczną rolę w funkcjonowaniu mózgu. Niski poziom witaminy B ma negatywny wpływ na proces uczenia się i zapamiętywania. Inne źródła witaminy B to strączkowe, groszek, papryka, czosnek i banany.  

 

Mam dla Was przepis na smoothie, które zawiera wszystkie te niezbędne składniki ; ) jeśli czujecie, że Wasza koncentracja znacząco spada, może czas na przerwę i koktajl, który da Wam siłę na resztę dnia. ; ) - po przepis zapraszam tutaj!

Uściski, 

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved