12 nawyków, które nie pozwalają Ci osiągnąć wymarzonej formy.

Wiele ludzi popełnia te same błędy jeśli chodzi o optymalizację treningu. A jeśli wydaje Ci sie, że jesteś winny któremuś z poniższych  nawyków to możesz je zmienić aby zmaksymalizować efekty swoich treningów. Bo przecież jeśli już udaje Ci się odłożyć godzinę każdego dnia na trening to przecież chcesz, żeby się liczył, prawda?

 

1. Jedzenie pełnego posiłku przed treningiem.

 

Dobrze zbalansowany dostarczy Ci energii, aby go wykonać go jak na najwyższym poziomie ale zdecydowanie nie daje Ci prawa do objadania się.  Pełne posiłki przed treningiem mogą doprowadzić do skurczów mięśni i mdłości. Zjedzenie zdrowej przekąski na 45 minut przed ćwiczeniami jest lepszą opcją – może to być owoc, parę orzechów, jogurt naturalny albo shake proteinowy. Jeśli musisz zjeść pełen posiłek, to zrób to przynajmniej na 3 godziny przed treningiem.

 

 

2. Zbyt długie przerwy pomiędzy setami.

 

Rozmowy z przyjaciółmi czy sprawdzanie facebooka na telefonie podczas przerw między setami to nie najlepszy pomysł. Długie przerwy sprawiają, że ciało się relaksuje i o wiele trudniej jest wyegzekwować następny set z tą samą siłą.  Rób krótkie przerwy – od 1 do 2 minut. Możesz odpoczywać przez 3 minuty jeśli trenujesz większe grupy mięśniowe, takie jak plecy czy nogi. 

 

 

3. Trening bez planu.

 

Zawsze to powtarzam bo w zasadzie na tym opiera się całe moje życie – jeśli nie planujesz, to tak naprawdę planujesz własną porażkę. Wyprawy na siłownię bez planu albo chociaż pojęcia o tym co będziesz robić to najszybsza recepta na totalną katastrofę, ponieważ szybko się rozproszysz, będziesz chciał spróbować wielu rzeczy i nie ma opcji, abyś wykonał właściwy treningi. Zaplanuj trening wieczorem przed treningiem i zapisz go na kartce papieru albo na telefonie – zapoznaj się z planem swojego treningu po to, aby rozpocząć z jakimś celem, zdecydowanym początkiem i końcem.

 

 

4. Powtarzanie tej samej rutyny bez końca.

 

Jeśli codziennie robisz to samo, to treningi zaczynają przynosić o wiele słabsze efekty a po za tym stają się po prostu nudne. Aby widzieć efekty, staraj się stawiać wyzwania swojemu ciała – spróbuj robić mniej powtórzeń ale z większym obciążeniem. Jeśli pracujesz nad wytrzymałością, spróbuj treningów cardio ze sprintami. Jeśli jeździsz na rowerze, spróbuj pobiegać. Zmieniaj treningi i trzymaj ciało w napięciu ; ).

 

5. Przeciążanie ciała.

 

Zasada „no pain, no gain” ma nadal wielu zwolenników ale ja nie jestem jednym z nich i ale prawda jest taka, że zmuszanie siebie do wysiłku do którego nie jesteśmy przygotowani i nie dawanie ciało odpowiedniego czasu na rekonwalescencję prowadzi donikąd. Badania wskazują, że traktowanie ciała w ten sposób prowadzi jedynie do stresu, wyczerpania, utraty masy mięśniowej i urazów. Trzymaj się od tego z daleka. tygodnia. Daj swojemu ciału przerwę, jeśli jesteś kompletnie obolały. Rest days are OKAY!

 

6. Picie za dużej ilości napojów energetycznych.

 

Napoje energetyczne mają (najczęściej) sporo kalorii, cukru i dodatków chemicznych. Zamiast napojów energetycznych, po prostu pij wodę.

 

7. Brak rozciągania po treningu.

 

Podczas treningu siłowego mięśnie kurczą się i stają się spięte i zastałe. Rozciąganie po treningu pomaga powrócić mięśniom do ich naturalnej pozycji – a badania wskazują, że znacznie wspomaga też ich rekonwalescencję. Zaplanuj przynajmniej 10 minut rozciągania po każdym treningu

 

8. Za dużo wody.

 

Okay, wiem, że dosłownie kilka zdań temu napisałam, żeby pozbyć się napojów energetycznych na rzecz wody ale picie zbyt dużej ilości wody będzie miało taki sam efekt jak zjedzenie całego dużego posiłku – skurcze i mdłości. Pij maksymalnie 2 pełne szklanki wody przed treningiem i pociągaj niewielkie łyki podczas.

 

9. Za dużo cardio!

 

Cardio to idealne na spalanie tłuszczu ale badania niejednokrotnie potwierdziły, że zbyt dużo cardio to utrata mięśni i urazy. Celuj w 45-60 minutowe treningi każdego dnia. Godziny na bieżni do niczego Cię nie przybliżą. 

 

10. Brak treningu siłowego w planie.

 

Standardowo – większość z nas spędzała kiedyś na siłowni długie godziny biegając ale nigdy nie przyszło nam do głowy aby wziąć się za trening siłowy. Jeśli to nadal Cię dotyczy, to pamiętaj, że o wiele lepsze rezulataty osiągniesz kiedy dodasz do planu trening siłowy – pomaga on budować masę mięśniową a w rezultacie podwyższa spoczynkowe spalanie kalorii.

 

11. Trenowanie samemu.

 

Trenowanie samemu może być naprawdę fajne – ja to lubię i nawet wolę, niż trenować z kimś, bo zawsze mi się wydaje, że nic nie robię ; ).  Ale trenowanie z kimś pomoże Ci wytrwać i utrzymać motywację.  A jeśli trenujesz z kimś, kto jest lepszy od Ciebie to tym lepiej, bo będziesz chciał mu dorównać a tym samym trenować lepiej i skuteczniej.

 

12. Niechlujność. A co. 

 

Wiele osób zupełnie ignoruje technikę i formę. Robię połowę albo ¼ powtórzenia zamiast zrobić ćwiczenie dokładnie i z całym zakresem ruchu. Takie trenowanie wykorzystuje jakąs namiastkę potencjału - naprawdę spalisz więcej kalorii i wyrzeźbisz mięśnie o wiele szybciej jak skupis się na prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń.  Zamiast kończyć przysiad w połowie, rób go dopóki uda nie dotkną łydek.

 

Unikaj tych nawyków, buduj nowe i zdrowe i pamiętaj o planowaniu - szybko zauważysz rezultaty i będziesz o wiele bardziej skupiony na treningu. 

 

Uściski,

 

Julia ; )

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

ZOBACZ NAS NA

O NAS

Połączyłyśmy swoje siły aby pokazać Wam, że zdrowy styl życia nie musi być ani nudny, ani trudny. Jemy, gotujemy, trenujemy. ; )  Zapraszamy!

 

Asia & Julia

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi przepisami i nigdy nie przegap nowości -zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.

WPISZ SWÓJ EMAIL

Przedstawione przez nas informacje mają charakter jedynie edukacyjny i nie są poradą lekarską. Podane informacje stosowane są na własną odpowiedzialność.

Copyright © 2015 ALE ZDROWE! All rights reserved